Свети Николај Србски

Sv. Konstantin i Elena 904x1200

Родитељи Константинови беху цар Констанције Флор и царица Јелена. Флор имаше још деце од друге жене, но од Јелене имаше само овога Константина. Три велике борбе имаше Константин кад се зацари: једну против Максенција, тиранина у Риму, другу против Скита на Дунаву и трећу против Византинаца. Пред борбу са Максенцијем, када Константин беше у великој бризи и сумњи у успех свој, јави му се на дану пресјајан крст на небу, сав окићен звездама, и на крсту стајаше написано: ОВИМ ПОБЕЂУЈ!

Цар удивљен нареди да се скује велики крст, сличан ономе што му се јави, и да се носи пред војском. Силом крста он задоби славну победу над бројно надмоћним непријатељем. Максенције се удави у реци Тибру. Одмах потом Константин изда знаменити Едикт у Милану 313. године, да престану гоњења хришћана. Победивши Византинце, он сагради диван престони град на Босфору, који се од тада прозва Константинопољ. Но пред тим Константин паде у тешку болест проказну. Жречеви и лекари саветоваху му као лек купање у крви заклане деце. Но он то одби. Тада му се јавише апостоли Петар и Павле и рекоше му да потражи епископа Силвестра, који ће га излечити од страшне болести. Епископ га поучи вери хришћанској и крсти, и проказа ишчезе са тела царевог. Када наста раздор у Цркви због смутљивог јеретика Арија, цар сазва I васељенски сабор у Никеји 325. године, где се јерес осуди, а Православље утврди. Света Јелена, благочестива мајка царева, ревноваше много за веру Христову. Она посети Јерусалим и пронађе Часни Крст Господњи, и сазида на Голготи цркву Васкрсења и још многе друге цркве по Светој Земљи. У својој осамдесетој години представи се ова света жена Господу 327. године. А цар Константин надживи своју мајку за десет година и упокоји се у својој шездесет петој години, у граду Никомидији. Тело његово би сахрањено у цркви Светих Апостола у Цариграду.

†   †   †

Константину цару крст се светли јави,

Константин га виде и Бога прослави.

To знамење беше Сина Божијега,

Од овог знамења нема краснијега,

Знамење страдања и времене беде

Али и знамење коначне победе.

Са овим знамењем, твориоцем чуда,

Константин се креће и победи свуда.

Сред паганског Рима, крстогонитеља,

Он крст висок диже, славу Спаситеља.

Што три века беше ломљено и клето,

To сад за Рим поста велико и свето!

Три стотине лета крст пљуван бејаше,

У крви светаца земља се купаше.

Царства и цареви, охоли и мрски,

Сломише се редом слично слабој трски.

A знамење крста остаде усправно

И светљаше свету чудесно и славно.

Константин га позна и уздиже више,

Зато му се име у календар пише.

†   †   †

На данашњи дан наша света Црква празнује и преподобног мученика Пахомија и преподобну мученицу Јелену Дечанску (сестру светог краља Стефана Дечанског)

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com