Свештеник Георгиј Максимов
Савет за време поста
Драга браћо и сестре, честитам вам почетак Великог поста! Желим у вези с тим да дам један савет – у том периоду не гледати и не читати вести. Многи хришћани у време поста престају да гледају забавне емисије, међутим, гледају вести. Али те светске вести узбуркају душу, испуне нас бригом, гневом, осудама итд. Боље је свој ум оградити од тог мутног потока, како се не би расејала наша пажња, како се не би одвојили од духовног делања. Истина се састоји у томе да ми никако не можемо утицати на све те вести. А губити мноштво времена, сила и нерава на читање нечега на шта не можемо утицати – то је једна од ђаволских замки како би нас одвукао од оних ствари на које можемо утицати – од онога што је повезано са нашим животом и животима наших блиских, људи који су поред нас. На Страшном суду Господ нас неће питати за ствари на које ми у принципу нисмо могли утицати. Али ће нас питати о томе како смо провели време нашег живота по питању очишћења наше душе. Не плашите се да прекинете тај поток информација. Ја сам, признајем, још крајем 90-их година донео одлуку да престанем да гледам телевизор. Последње што сам гледао, биле су вести, и прибојавао сам се следећег – а шта ако одједном кажу нешто важно за мој живот, а ја ћу то пропустити! Упркос свему, престао сам гледати новости и знате шта сам открио: ако се дешава нешто што је заиста неопходно да ја сазнам, Господ уготови тако да то ја и сазнам и без гледања вести. Саопшти неко од блиских или познаника. А не слушајући 99% новости које се уопште не односе на мој живот, постао сам много спокојнији.
Међутим, није ствар само у новостима. Ми живимо у време сувишних информација, и у том смислу је савременом хришћанину теже него што је било нашим прецима. У стара времена није било таквог изобиља информација, које попут мутног потока запљускују данас човечанство. Он се излива на нас преко интернета, преко телевизора, радија, из књига, из телефонских четова па чак и са рекламних банера поред којих пролазимо на улици. Мноштво из те бујице у стању је да нас упрља, оскрнави и саблазни наш ум. Како на нивоу слика, тако и на нивоу идеја и емоција. Те ствари не пролазе без трага. Понекад се слике које случајно упадну у очи, остају у сећању током много година, и потом их ђаво искористи како би унео смутњу у човека.
Штавише, чак и ако не узмете у обзир греховни контент (садржај), то преобиље и морално неутралних информација доводи до великих проблема. За њих постоји посебан термин: „синдром информационог умора“. Доказано је да се због информационе преоптерећености пажња човека расипа, долази до оштрих промена расположења, неретко обузима забринутост, снижава се способност доношења промишљених одлука и способност адекватне оцене примљених информација, у неким случајевима то доводи до бесанице.
Тако да је хришћанину веома важно поштовати хигијену ума: ставити границу тога, шта и колико он чита, гледа, слуша. Још је у Светом Писму речено да је „и много читање, умор тијелу“ (Књига проповедника, 12: 12). Јасно је да се ми не можемо у потпуности склонити од тог информационог потока, али у крајњем случају, изузетно је важно научити се филтрирати га.
Поуке о томе налазимо у књизи „Невидљиви рат“: „Као што је потребно чувати ум од незнања, једнако га је потребно чувати од сувишног знања и радозналости, што је супротно незнању. Јер уколико напунимо ум мноштвом знања, представа и помисли, не искључујући и сујетне, непотребне и ведре, учинићемо ум бескорисним. И он већ неће моћи добро да разуме шта је потребно за наше истинско исправљање и усавршавање. Зато... нека те мимоиђу легенде о прошлости и нове информације о томе шта се дешава, и сви преврати у свету и царствима да за тебе буду такви, као да их уопште није било. А када те неко о њима извести, одврати се од њих и одбаци их далеко од свог срца и маште. Слушај шта је говорио свети Василије: „Нека ти слушање мирских новости остави горак укус, а приче преподобних људи да оставе укус саћа меда (5. део, стр. 52). Нека те занимају само духовне и небеске ствари и проучавај их и ништа у свету не жели да знаш осим Господа „Исуса Христа и Његовог Распећа“ (1. Коринћанима, 2: 2). И поред тога, оно што Он тражи од тебе.“
Неко ће рећи да је то исувише високо, али када још можете опробати узвисити свој живот, ако не у време поста? Наравно, ја вам ништа не забрањујем, то је једноставно савет, у том смислу и дат из искуства, како сачувати у миру своју душу у ово време. Расипајући ум на те новости, биће нам тешко ојачати наш духовни живот.
7. марта 2022. г. Храм прп. Сергија Радоњешког у Бусинову
Превод: Саборник