Напомена: Поштовани читаоци, Вашој пажњи нудимо делимично преведени прес-рели видео конференције (уз приложени видео снимак) одржане 9. априла у организацији Међународног фонда словенске писмености и културе, из Москве и Фонда светог кнеза Лазара. На конференцији је учествовао и главни уредник „Саборника“ Ранко Гојковић који је свесрдно подржао иницијативу за добијање назива метро-станице „Србска“ и околног сквера и парка, са алејама и уличицама везаним за србску историју…
† † †
Међународни Фонд словенске писмености и културе и Добротворни Фонд Светог кнеза Лазара, организовали су преко интернета видео-конференцију посвећену овековечењу вишевековног пријатељства Руса и Срба, тако што би једна нова метро станица и околни сквер у Москви добили имена везана за србску историју.
Пријатељске везе Руса и Срба трају стотинама година. У Београду, престоници Србије, више од десет улица носе имена повезана са историјом Русије, руске културе и њеним делатницима. Улице србске престонице носе имена Николаја Гогоља, лава Толстоја, Фјодора Достојевског, Максима Горког, многих руских и совјетских војсковођа. У Београду је откривен и споменик Цару Николају II, а власти Београда планирају да једној улици дају име у част руског дипломате Виталија Чуркина, а један парк да назову у част ансамбла Александров који је пострадао у авионској катастрофи.
На жалост, данас у Москви постоји само улица Николе Тесле на територији Иновационог центра „Сколково“ и улица генерала Милорадовића у ансељу Десеновское Подмосковског административног округа Москве. Међутим, неопходно је да се на једном месту концентришу имена из историје и културе нашег стратешког савезника – братског србског народа.
На иницијативу координатора пројекта, организација „Фонд светог кнеза Лазара“ и „Међународни фонд словенске писмености и културе“ градским властима Москве предлаже се да једна од нових метро станица у Москви добије назив „Србска“ и у околини станице невелики „србски парк“ Светог кнеза Лазара или Светог Саве Србског, са алејама Карађорђевића, Николе Тесле, генерала Милорадовића и спомен зидом сећања на руске хероје погинуле за Србију у Балканским ратовима.
Организатори и учесници конференције уверени су да ће такав корак (са узимањем у обзир свих пристиглих примедби и жеља, послужити јачању руско-србских односа и веза између братских народа.
На тај начин, уколико прихвати овај предлог, Влада Москве би показала државничку мудрост, тако што би овековечила у називима улица нераскидиве везе наших народа.
Учесници видео-конференције:
1. Редкий Леонид Юрьевич – Заместитель генерального директора Общественного Международного фонда славянской письменности и культуры, ведущий конференции.
2. Благотворительный Фонд Святого князя Лазаря (координатор проекта)
3. Посольство Сербии (письмо поддержки)
4. Душко Перович – Глава Представительства Республики Сербской в Российской Федерации.
5. Бабурин Сергей Николаевич – Президент Международной славянской академии наук, образования, искусств и культуры.
6. Саво Цветннович – Председатель общества сербско-русской дружбы «Завет» Республика Сербская
7. Степанов Анатолий Дмитриевич – Главный редактор информационно-аналитической службы «Русская народная линия»
8. Липовой Сергей Анатольевич – Председатель Президиума Общероссийской организации «ОФИЦЕРЫ РОССИИ», Герой Российской Федерации, генерал-майор
9. Камшилов Валерий Васильевич – Председатель Совета атаманов России, Член Совета Международного фонда славянской письменности и культуры, Депутат Касимовской Городской Думы Рязанской области, участник боев в Сербии
10. Гойкович Ранко – Переводчик и юридический консультант по русскому языку, православный публицист, председатель "Русского Собрания в Сербии", генеральный секретарь "Общесербского славянского движения" (г. Белград, Сербия)
11. ВалентинВладимирович Лебедев–Председатель Союзаправославных граждан», главный редактор журнала «Православная беседа»
13. Шибанов Геннадий Александрович – Представитель «Союза десантников России»
Организации , передавшие слова поддержки на сегодняшний день
- Газета «Спецназ России»;
- Газета «Русский вестник»;
- Журнал "Славянка";
- Союз Православных хоругвеносцев;
- Росси́йский нау́чно-иссле́довательский институ́т культу́рного и приро́дного
насле́дия имени Д. С. Лихачёва;
- Мотоклуб «Ночные Волки»;
- Общественная организация «Русь Триединая»
и другие общественные организации г. Москвы
Ознакомиться с видео-материалами конференции можно на сайте Общественного Международного Фонда славянской письменности и культуры
http://www.slavfond.ru/ , на канале Youtube: https://youtu.be/mcOjq2MnluQ и на других его ресурсах организации:
ВК: https://vk.com/slavfond Facebook: www.facebook.com/profile.php?id=100051767943644
Яндекс.Дзен: https://zen.yandex.ru/id/5fc5552ba2eefa495b86f410
Пресс-служба ОМФСПиК
Извор: Међународни фонд словенске писмености и културе
Фото: РУНЕТ