Редакција «Руске Народне Линије»

 hqdefault

Поштовани читаоци, са братског руског ресурса «Руска Народна Линија» интегрално преносимо саопштење (превод са руског - Саборник) овог угледног православног сајта поводом наставка скандалозног деловања Васељенског Патријарха Вартоломеја...

        *      *      *

Од 28. новембра до 1. децембра 2024. године делегација Ватикана на челу са кардиналом Куртом Кохом, префектом Департмана за сарадњу по питању хришћанског јединства, била је у посети Истамбулу, саопштава «Радио Ватикан».

Ватиканско издање са поносом истиче: «Гости су узели учешће у Божанственој литургији у патријаршијском сабору светог Ђорђа у историјском рејону Истамбула, Фанару, у коме се налази резиденција Патријарха. Литургијом је началствовао Његова Светост Вартоломеј I (као да се ништа није десило Вартоломеј саслужује са католицима, са којима нема евхаристијског општења! – напомена Редакције). Потом су католички јерарси разговарали са Вартоломејем I и са Синодалном комисијом, одговорном за везе са Католичком Црквом».

Кардинал Кох је прочитао посланицу Папе Франциска упућену глави Фанара. Франциско је подсетио да је 21. новембра обележено 60-година од саборног декрета Unitatis Redintegratio, који је представљао званично укључивање католика у екуменски покрет.

«Наш дијалог са Православном Црквом, – пише Понтифик, – доносио је и доноси посебне плодове». Коначни циљ екуменистичког дијалога, појашњава Франциско, представља «пуно општење међу хришћанима», како би делили исту евхаристијску чашу: тај циљ још није достигнут, што не треба да чуди, јер хиљадугодишња подела се не може избрисати за неколиком деценија. Ми такође памтимо, пише папа, да се «пут ка јединству подудара са путем спасења, које нам је већ даровао Исус Христос, коме ће се Црква у потпуности придружити тек на крају времена».

«То не значи да смо ми дужни да губимо из вида коначни циљ, ка коме сви стремимо, или да губимо наду у то, да јединство може бити достигнуто током историје и у разумним роковима».

«Неповратна посвећеност Католичке цркве путу дијалога потврђена је на недавно одржаној Редовној генералној скупштини Бискупског синода, одржаној у Ватикану од 2. до 24. октобра, - пише папа Франциско, појашњавајући да би метод те скупштине – «слушати, не окривљавати“ требало да инспирише дијалог између католика и православаца». Папа је изразио радост у вези са тим што су на Синоду биле присутне и делегације из других Цркви, у том смислу и представник Константинопољског Патријарха, Митрополит Јов.

Франциско је такође изразио своју намеру да празнично обележи 1700 година од Никејског сабора заједно са Патријархом Вартоломејем.

Подсећамо да је Патријарх Вартоломеј недавно на Фанару примио поглавара УГКЦ Шевчука.

Као што је истакла редакција «Руске Народне Линије» тим поводом, «све је то уграђено у покушаје Патријарха Вартоломеја да закључи унију са католицима». И, по свему судећи, црквена ситуација у Украјини је део тог пројекта, у том смислу и недавно донети у Украјини закон о забрани канонске Украјинске Православне Цркве.

Унија се неће, наравно, називати унијом, него на пример «уједињењем ради борбе за светлу будућност, заједничке вредности» и све у том духу. Као терен за уједињење са католицима изабрана је Украјина».

Тако је и на овом сусрету Вартоломеја са кардиналима такође било речено много речи о јединству и љубави, који у стварности треба да прикрију најважније – припрема се издаја Православља, о чему смо ми више пута писали. Ради се управо о унији Константинопољске патријаршије са Ватиканом, то јест, о потчињености Константинопоља Риму.

Подсећамо, протођакон Владимир Василик је у свом недавном тексту истакао да је «Ватикан главни добитник од дешавања у Украјини. Ватикан је одавно маштао да апсорбује православну цркву, још од Лионске уније 1274. године, када је католички научник Тома Аквински написао расправу о заблудама Грка. Потом, за време Флорентинске уније, када је Ватикан покушао да купи сиромашну византијску власт и Константинопољски Патријархат, обећавајући им војну помоћ која ионако није била пружена. Константинопољ не би пао да није постао унијатски...».

За нас – Руски свет – најболнија унија је Брестска унија из 1596. године, када су насилно биле преведене и потчињене папи западне православне руске земље. Уз помоћ издаје црквене и политичке елите западноруских земаља, која се заклела Риму. Последице те издаје још увек „размрсујемо“ у виду галицијских унијата, који жестоко мрзе православље и Руску православну цркву и који су били „мотор“ свих „мајдана“ у Украјини.

Неопходно је јасно разумети: под плаштом приче о љубави и јединству, Фанар спрема издају Православља. То треба јасно формулисати и прекинути свакакве игре како са Константинопољем, тако и са Ватиканом. На жалост, неки наши црквени чиновници још увек покушавају да узајамно сарађују са Ватиканом, покушавајући да ствар представе тако, да они траже савезника у лику Римског папе и «миротворца» приликом регулисања украјинског сукоба.

Ми не смемо заборавити да је Ватикан вук у овчијој кожи и сви његови миротворни позиви увек су се завршавали тако што је овај „миротворац“ појео своју жртву...

Извор: «Руска народна линија»

Наслов: Саборник

Фото: РУНЕТ

Руско сабрање у Србији

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com