Поштовани читаоци, већ смо писали о поклону иконе Светог Саве Србског и Сергија Радоњешког храму посвећеном Тројеручици у Сибиру. Данас на празник преподобног Сергија Радоњешког, чија је честица моштију стигла као поклон у манастир Рукумија, Вашој пажњи нудимо текст са листића који се дели испред иконе преподобног Сергија и Светог Саве у манастиру Рукумија...
† † †
Историја је почела у Србији још 2012. године. Игуман манастира Рукумија јеромонах Симеон благословио је да се осликана икона «Тројеручица» однесе у манастир Хиландар ради узимања благослова од оригиналне иконе, а да потом крене на Крсни ход у Русију. Поборавивши две недеље у манастиру Хиландар, новоосликана икона «Тројеручица» је у конвоју који је предводио Миодраг Бајић, кренула по Белорусији, Украјини, боравила на Криму, прошла по Донбасу, била на Алтају и године 2016 затекла се у Омску, за јубиларни празник 300 година од оснивања града Омска. Са службама, молебанима, сусретима – обишли су 88 парохија! Уочи планираног повратка у Србију икона је са бродића упала у реку и том приликом је била оштећена. Срби је нису вратили кући, остала је у Русији на рестаурацији.
После годину дана, брат Ранко Гојковић је уочи једног свог путовања у Русију замољен од козака да врати икону у манастир Рукумију, а од владике Саватија замољен да пронађе иконописца који је одсликао ту икону, да такву уради за Тарску епархију у Сибиру на чијој се катедри тада налазио. «Не треба да наручује нову икону, нека рестаурирана икона из манастира Рукумија остане у Русији, она је сада тамо потребнија, само нека је не држе у кабинету, треба к Њој народ да долази» - био је одговор игумана Симеона. За владику Саватија био је то сигнал да је Матушка «Тројеручица» својим падом у реку пожелела да остане у његовој епархији и позвао је брата Ранка да му ту икону свечано и уручи, рекавши сличне речи које је рекао и игуман Симеон – «Ту икону нећемо држати у кабинету, него ћемо јој изградити подворје».
По благослову блаженопочившег Патријарха Иринеја и игумана манастира Рукумија јеромонаха Симеона, на лето 2018. године, брат Ранко Гојковић предао је на поклон поменуту икону управо на празник Тројеручице 25. јула 2018. године епископу Саватију. Ускоро је у част те иконе у граду Тара основано Архијерејско подворје и владика Саватије је благословио и изградњу храма у част Тројеручице у селу Тамбовка, Тарска епархија Омске Митрополије. У поменутом селу у изградњи су два храма, први посвећен Владимирској икони Мајке Божије и други посвећен Тројеручици. Звонко Стевић, аутор иконе Тројеручице, када је чуо да ће се захваљујући икони коју је он одсликао, градити храм у част Тројеручице у далеком Сибиру, изразио је жељу да одслика још једну икону на поклон том храму. По благослову епископа Саватија и игумана Симеона, одлучено је да то буде икона-диптих – Светог Саве Србског и преподобног Сергија Радоњешког.
Та икона је одсликана и игуман Симеон је освештао икону у манастиру Рукумија 5. маја 2023. године када је кренула у обилазак србских светиња пре свог пута у Русију. Владика Саватије је у међувремену прешао у другу епархију и нови епископ Тарски и Тјукалински је наставио и прихватио све радове и благослове свог претходника. Планирано је да у септембру 2024. године делегација удружења Сербирија и Православна фондација, заједно са иконописцем Звонком Стевићем, преда икону на поклон новосаграђеном храму у част Тројеручице у селу Тамбовка у Сибиру. После обиласка многобројних србских светиња, пре одласка за Сибир планирано је да се икона однесе и преноћи у Свето-Тројичко-Сергијевој лаври, где се налазе свете мошти преподобног Сергија Радоњешког. Потом србска делегација путује за Омск где ће пре свечане предаје у храму Тројеручице, учествовати у десетодневном аутомобилском Крсном ходу по светињама Сибира уз различит духовни и културни програм по многим местима Омске митрополије.
Историја са иконом Тројеручицом и иконом Светог Саве и преподобног Сергија Радоњешког, представља још једну у низу потврда Промислитељских братских духовних веза србског и руског православног народа.