Ина Царина
Напомена: Поштовани читаоци, на Саборнику смо више пута истицали да је руска «империја добра» у својој историји уништила седам «империја зла» (видети ОВДЕ). Наша руска сестра Ина Царина на свом Телеграм каналу на диван и сажет начин приказује нам прву победу руске империје добра над империјом зла оличеној у Хазарском каганату...
† † †
Први део
БОРБА СА ПАРАЗИТСКОМ ДРЖАВОМ
Увек ми се веома допадао датум 3. јул и наводим још један разлог тог допадања: пре 1060 година, 3. јула 965. године одржана је значајна и бриљантна победа руске војске чиме је постављен темељ за велику будућност Русије.
Син свете Олге – кнез Свјатослав Игоревич, разбио је хазарску армију и заузео Итиљ, престоницу Хазарског каганата.
Поход руског кнеза довео је до дуго чеканог слома Хазарије. Војна операција Оца Владимира Крститеља Русије (кога Руси називају од мила Красноје Солнишко) довела је до формирања и учвршћивања руске државности. Ми смо уништили паразитску државу.
Борба са паразитском државом Хазара био је главни политички задатака младе руске државе. Хазари су држали у рукама све излазе из Источне Европе на Исток и добијали су огромне приходе контролишући транзитне путеве.
Тамо су власт заузели Јевреји који су представљали радонитску (раданитску) секту. Ова каста међународних трговаца представља је «кров» за пословање између Истока и Запада, укључујући Пут свиле и друге комуникације. Њихов утицај простирао се све до Кине и Индије. Унутар саме Хазарије постојало је својеврсно двовлашће: каган (хан) је имао свештени статус, а извршну власт представљао је цар.
Хазарски каганата је представљао претњу за само постојање Русије. Археолози су открили читав систем камених тврђава на десној обали Дона, Северног Донца и Оскола. Удаљеност једног утврђења од другог износио је 10-20 километара. Узгред речено, велику улогу у изградњи тог «средњевековног Азова» одиграли су византијци, који су волели да са Хазарима склапају савезе.
Хазарија је била важна за Константинопољ као сила која задржава Русију. Тако су утврђење Саркел (Бела Вежа) на обали Дона изградили управо наши грчки пријатељи, византијски инжењери на челу са Петром Каматиром. Па и утврђење Итиља изградили су Византијци-Ромеји.
Хазари су вршили походе и упаде у руске земље. Еп (браћа Руси их називају «билине» - примедба преводиоца) „Фјодор Тјарињин“ саопштава:
Са источне стране
Од цара Јеврејског,
Од његове жидовске моћи
Улетела је каљена стрела.
Арапски географ Ал-Идриси саопштио је да су Хазари редовно вршили пљачкашке налете на Словене, са циљем да заробе људе за продају у ропство. Једна од њихових главних „роба“ били су људи.
Хазари су узимали данак у људима од неких словенско-руских племена којима су овладали. Раџивилска хроника извештава да су Хазари узимали „белу девојку из сваког дима“ (из домаћинства, велике породице). А поред њега, на минијатури, да не би било грешке, да се не би схватило као грешка у куцању, приказана је група девојака и старешина који се клањају пред Хазаром. До времена Свјатослава, људи готово више нису плаћали данак, јер се Русија била ујединила и ојачала. Међутим, Хазари су наставили да заробљавају људе како би их продавали у ропство.
Другим речима, Хазарија је била терористичка држава, попут данашњег «независног» Косова, чије је бандитско постојање веома корисно «партнерима».
И док је Русија скупљала снагу да се обрачуна са Хазаријом, у Европи су, „под окриљем буке“, западни Словени били уништавани и асимиловани. Многи данашњи „Немци“, посебно у централној и источној Немачкој, су генетски Словени који су изгубили православље, памћење и језик.
Штета је што се 3. јул, прва велика победа Древне Русије, никако не слави. Било би добро да се ова ситуација промени. Древне руске хронике и епови су се међусобно надметали да причају о Хазарима, али сада из неког разлога знамо врло мало о њима, научници пишу веома пажљиво, а и само помињање Хазара је отишло у неку врсту криптолошке области.
Зашто то не рећи директно? Руска цивилизација је антихазарска по самој својој природи, по праву свог порекла. И стога ће се код нас све врсте „прохазарских“ цивилизација увек сматрати „империјама зла“.
Ипак је лепо што рођендан Тајног клуба пада на датум пораза Хазарског каганата!
А чувени «Хазарски речник» Милорада Павића је постао, узгред, моја прва србска књига. Коју сам прочитала још као студент.
Нека нам је срећна победа руског војинства, пријатељи! Свјатослав Игоревич је, наравно, био паган, али је био добар ратник који није деловао у интересу других, већ искључиво у националном интересу. А његова мајка и његов син су постали равноапостолни руски светитељи, просветитељи нашег народа.
Други део
«УДАР САБЉОМ ПО КАРТИ ЕВРОПЕ» ХАЗАРИ
Од времена епова и хроника, сећање на Хазаре као првобитне непријатеље Руса живело је у руској свести. Од детињства знамо Пушкинове стихове:
Како се сада припрема Вешћиј Олег
Да се освети неразумним Хазарима
Њихова села и поља за моћни напад
Осудио је он мачевима и пожарима...
Са настанком руске државе код Хазар се појавио достојан противник. Може се то формулисати и обрнуто: Русија као идеја и као држава настала је у борби са каганатом.
Корак по корак ми смо стешњавали Хазарију. То је било неопходно, јер се Хазари нису спремали да буду добри суседи. На њиховом челу стајала је јеврејска секта рахдонита. Они су контролисали транзитне трговачке путеве, диктирајући свима економске услове, а њихова главна роба били су људи.
Прихватање јудаизма од стране владајуће елите турског народа је прилично мистериозно. Повезује се са краљем Обадијом, који је градио синагоге и увео Мишну и Талмуд. У Хазарију су почели да се насељавају Јевреји. У Дагестанске земље они су стигли у VI веку због Маздакитског устанка у Ирану. Најмасовнија је била миграција за време владавине Јосифа, када је у Византији почео прогон. Хазар Јосиф је као одговор почео да прогони хришћане.
Са Хазаријом су се доследно борили сви Рјуриковићи. Вешћиј Олег је издвојио Кијев и племе Пољана који су живели у Средњем Придњепровљу (Кијевштина) испод њиховог утицаја. Византијци су чак Олега називали светим Димитријем: «није то Олег него свети Димитрије, кога је Бог послао на нас» - говорили су они и сагласили се да плате данак кнезу који је закуцао штит на капији Цариграда.
Могуће да је Олег постао жртва Хазара. Постоји верзија да је управо хазарска «змија» (симбол издаје) постала узрок његове погибије.
Игор и његова дружина су извршили поход на Каспијску област (Хазарско море). Међутим, ликвидацију Хазарије могао је да заврши само Свјатослав.
Армија Свјатослава била је изузетно мобилна. Русија у време Свјатослава је имала сопствену флоту, која је могла деловати и на рекама и на мору. По копну је руске људе пратила коњица.
Свјатослав је одлучио да доврши дело предака и да сруши каганат. Могуће да је он желео да се освети за Вешћег Олега.
Свјатослав је 964. године ослободио последње словенско племе Вјатиће од зависности од Хазара, а 965 је разбио хазарску армију на челу са каганом и заузео Саркел, који је постао руски град Бела Вежа.
Повест минулих лета (чувено дело оца руске историје, светог Нестора Летописца – примедба преводиоца) говори да је: «у години 6472 (964) … пошао [Свјатослав] на Оку реку и на Волгу, и наишао је на Вјатиче, и питао је Вјатиче: «Коме плаћате харач?» Они су му одговорили: «Хазарима дајемо по шћелагу (древноруска монета – примедба преводиоца) по плугу». Свјатослав је године 6473 (965) кренуо на Хазаре. Чувши то, Хазари су изашли да га дочекају, предвођени својим кнезом, каганом, и окупили су се да се боре, и у рату је Свјатослав победио Хазаре и освојио њихов град Белу Вежу. И победивши Јасе и Касоге стиже у Кијев».
Дужина похода износила је око 6 хиљада километара!
Резултати тог похода су запањујући:
- Огромна Хазрска империја је разбијена и нестала је са политичке карте;
- Рашчишћени су путеви на Исток;
- Волшка Бугарска престала је бити непријатељско залеђе;
- Саркел и Тмутаракан, два важна града југо-истока, постали су руски;
- Кримски Керч је такође постао руски град.
Према поетском изражавању академика Б.А. Рибакова, походи Свјатослава «представљају један удар сабљом, који је на мапи Европе исцртао широки полукруг од Средње Волге до Каспијског мора и даље дуж Северног Кавказа и Црноморског региона до балканских земаља Византије».
Русија не само да је увећала своју територију, као што бива са сваким победником у сваком рату. Божја промисао за наш народ је таква да је управо у сукобу са Хазаријом формирана руска политичка мисао, руска самосвест, па чак и идеологија.
Да ли је то представљало нестанак Хазарије?
Не сасвим.
Већ после 20 година, (985) каснији равноапостолни кнез Владимир поново је извршио поход на Хазаре. А у руским летописима саопштава се да су 986. године Владимиру стигли посланици хазарских јудеја са предлогом да прихвати њихову веру.
Резултат избора вере сина Свјатославовог је опште познат. Руска вера постало је антихазарско (и антикатоличко) Православље. Камен темељац РУСКОГ СВЕТА добио је идеолошко и религиозно значење.
Извор: Телеграм канал Ине Царине
Наслов, превод и опрема текста: Саборник