Ина Царева

Screenshot 2025 05 24 103852

Напомена уредника:  Поштовани читаоци, овај дивни кратки есеј о светом црквенословенском језику моје руске сестре Ине Цареве, превео сам са посебним задовољством, јер одлично илуструје честу констатацију у мојим текстовима и предавањима - да је прелазак богослужења са црквенословенског на световњачки Вуков језик, највећи пад у историји Српске Православне Цркве...

   †   †   †

Који језик је најсакралнији на свету?

ЦРКВЕНОСЛОВЕНСКИ

А знате ли због чега?

Због тога што су на свим другим језицима људи говорили у свакодневном животу: ратовали, свађали се, женили, градили, рушили... Тако је било и са старојеврејским, и са грчким – језицима Библије.

Латински - канонски језик римокатолика – првобитно је био језик паганског Рима, а сада су га потпуно одбацили и сами римокатолици.

И само језик Ћирила и Методија није се развио на неки световњачки начин, већ је створен наменски, кроз молитву и благослов, за нашу молитву и заједницу са Богом. За усиновљавање људи као синова Божјих.

Црквенословенски не треба мешати ни са старословенским ни са савременим језицима словенских земаља (међу њима је прва Русија).

Овај текст нема за сврху да прикаже како су Словени добри, а остали нису. Нацизму, чак ни у његовој хуманитарној пројави, нема места ни у мојој души, ни на мом каналу.

Овај текст говори о свештености нашег црквеног језика. О томе да га треба чувати и никада, ни у ком случају не одрицати се њега.

Не журите са обновљенченским преводима и другим десакрализацијама.

Задатак хришћанина је да освешта цео околни простор, да од физичке васељене изгради метафизичку Цркву, а од скупа случајних атома – Тело Христово, а не обрнуто.

Црквенословенски језик је језик на којем никада ништа сујетно није изговорено, он представља мистични код за преображај стварности. Алат за умно деловање.

Платформа, која ствара ново небо и нову земљу.

Кључ, који отвара Царство Небеско.

Хајде да чувамо црквенословенски језик, наш уникални бисер, скривен у селима словенских народа.

Нећемо га упрошћавати, вулгаризовати, преводити и на све начине профанисати. Постарајмо се да уђемо у то звучно поље, у коме нам језик открива своје вечне симболе.

Молитвама свете браће, која нам поверише такву ризницу.

Срећан празник светих Ћирила и Методија!

Многаја лета Његовој Светости Патријарху! (Браћа Руси обележавају имендан, Патријарх Кирил носи монашко име по светом Кирилу, просветитељу Словена – напомена преводиоца)

Извор: Телеграм канал Ине Цареве

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com