267093.pШиром Србије малолетницима дају да слободно пуше у наргила-баровима, иако стручњаци упозоравају да је једна „сеанса“ гора од сто попушених цигарета

ДЕЦА у Србији масовно се трују веома штетним ароматизованим дуваном у многобројним наргила-баровима широм земље, упозоравају стручњаци!

Власници ових барова дозвољавају малолетницима да слободно пуше наргиле, упркос упозорењима стручњака и Светске здравствене организације да је једна „сеанса“ штетнија од сто попушених цигарета! Осим тога, лекари упозоравају да је дуван у наргилама препун канцерогеног катрана који изазива рак, а да колективно конзумирање може да проузрокује ширење заразних болести.

ГОРЕ ОД ЦИГАРЕТА

Светска здравствена организација (СЗО) званично је упозорила на штетност дувана у наргила-баровима, објашњавајући зашто је њихов ефекат далеко штетнији од оног који проузрокују цигарете.

– У наргилама дим од дувана пролази кроз воду, због чега се чини мање оштрим, па онај ко га конзумира уноси у своја плућа далеко већу количину и дубље га удише него приликом обичног пушења. Међутим, штетна својства се не губе проласком кроз воду, па се процењује да једна сеанса на наргилама има ефекат сто попушених цигарета. Класичан пушач обично удахне дим око 12 пута, док се преко наргиле он удахне и до 200 пута! Током једночасовног пушења наргиле удахне се један литар чистог дуванског дима. Дуван за наргиле ароматизован је воћним смесама, па је његов укус слаткаст и на први поглед не делује штетно – објашњавају у СЗО.

Примаријус др Петар Боровић у потпуности је сагласан са тврдњама СЗО и упозорава да у диму од наргиле има дупло више канцерогених састојака него у дуванском.

– Највећи проблем код наргила је тај што дим пролази кроз дугачку цев и да би задржао првобитан јак укус, они који спремају наргиле морају да ставе много више појачивача укуса, мириса, катрана и осталих штетних, канцерогених супстанци. То се ради да би пушачи били задовољни, јер је дејство „наргиле“ тада далеко јаче – истиче др Боровић, иначе председник Савеза за борбу против пушења.

Према његовим речима, свакодневно увлачење ароматизованог дима у плућа сигуран је корак ка добијању неког канцера.

– Пушачи, међу којима је све више младих, нису ни свесни колико је само једно пушење наргиле погубно за њихово здравље. Свакодневним конзумирањем може се јавити зависност од шише, али доћи и до тешких обољења попут рака плућа, уста, непца, бубрега, али и срчаног и можданог удара – наглашава наш саговорник.

267337.p

Докторка Бранка Грујић, специјалиста опште праксе, каже за Информер да највише забрињава чињеница што се све више наргила-барова отвара поред школа, па деца имају прилику да конзумирају ову „дрогу“ од ујутро до касно у ноћ.

– Нико од надлежних не контролише како послују ови барови у којима се људи несвесно трују. Чак и они који само седе у тим замраченим и загушљивим локалима, а не конзумирају наргиле могу да имају последице од штетних материја и токсина који изазивају рак плућа и срчана обољења. Дим је гушћи и јачи од оног у цигаретама, али има пријатан мирис, па многи нису ни свесни колико штетних материја из тог дувана улази у њихова плућа – каже она.

ШИРИ СЕ ЗАРАЗА

Докторка Грујић додаје да је веома опасно што из наргиле пуши више особа, због чега постоји ризик од преношења туберкулозе, хепатитиса, мононуклеозе…
– Лула од наргиле је пластична па се бактерије лакше размножавају него на другим материјалима. Тако да је безбедније када би више људи јело истом кашиком, или пили из исте чаше, него што деле наргилу. Овим проблемом би требало да се позабаве стручњаци! Надлежне службе да забране малолетницима посећивање наргила-барова, док би инспекција морала да провери хигијенске услове у овим локалима – наглашава наша саговорница.

НАРГИЛА-БАРОВИ: НЕ ТРАЖИМО ДЕЦИ ЛИЧНЕ КАРТЕ

Екипа Информера јуче је обишла најпопуларније наргила-барове у центру Београда. Према речима запослених, ове локале највише посећују млади, углавном малолетници, којима нико не тражи личне карте. Та деца искључиво долазе да уживају у пушењу, па неки од њих не попију ни пиће, већ се одмах дохвате луле.

– Наргиле се редовно чисте након смене, а сваки гост добије пластични уложак који стави пре него што удахне дим из црева. Иако би требало да контролишемо да ли су наши гости пунолетни, ослањамо се искључиво на сопствене процене и досад нам се није дешавало да неког не услужимо због мало година – каже радница наргила-бара у центру Београда.

267338.p

Она додаје да су цене приступачне и да „изнајмљивање“ наргиле кошта око 600 динара:

– Имамо доста укуса. Материјал, дуван и наргиле набављамо у Београду, без неких посебних сертификата или дозвола.

РУПА У ЗАКОНУ

Информер је у недељу покушао да дође до информације да ли је конзумирање наргиле законом забрањено за малолетнике у Србији, али то нису знали да нам кажу ни у Министарству трговине, ни у градским комуналним службама. За сада је једино познато да је забрањена продаја цигарета и алкохолних пића лицима млађим од 18 година, док за наргиле то нигде није прецизирано.

ШТА ИЗАЗИВА ПУШЕЊЕ НАРГИЛЕ:

* канцер плућа
* канцер уста
* срчани и мождани удар
* хепатитис
* мононуклеозу
* туберкулозу

Извор: http://www.pravoslavie.ru/

Други пишу

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com