На данашњи дан 1901. године, у Београду је свечано отворено прво Радничко позориште у Србији. Представе су извођене у кафани "Радничка касина" на углу Дечанске и Скопљанске улице /сада Моше Пијаде и Нушићеве/.

 

  

 

Данас се сећамо учесника монархистичког покрета митрополита Дмитровског Трифона (кнеза Туркестанова), који се упокојио на данашњи дан 1934. године. Примио је постриг у Оптинској пустињи где је и рукоположен за јеромонаха. Био је предавач у Александровској мисионарској семинарији под Владикавказом. Године 1895 завршио је Московску духовну академију са звањем кандидата богословља. Био је ректор Витански и Московске духовне семинарије. Године 1901 хиротонисан је у епископа Дмитровског, викара Московске епархије.

На данашњи дан 1902. године, у Сарајеву је, ради ширења просвете и српске националне свести Срба у Босни и Херцеговини, основано „Српско просвјетно и културно друштво Просвјета", које је имало велики број чланова и донатора и располагало је знатном имовином. Захваљујући помоћи "Просвјете", прве генерације србских ђака и студената из БиХ масовније су почеле да се школују према тадашњим европским стандардима. Друштво је отворило велики број читаоница, штампало много популарних књига ради просвећивања народа, а у Сарајеву је отворило велику Централну библиотеку. У "Просвјети" су били активни многи значајни Срби из БиХ, укључујући Алексу Шантића, Јована Дучића, Браћу Владимира и Светозара Ћоровића, Петра Кочића, Васиља и Шћепана Грђића, Ђорђа Пејановића, Пера Слијепчевића.

На данашњи дан сећамо се и професора моралних и политичких наука у Царскосељском лицеју Александра Петровича Куницина (1783-1840), писца Константина Георгиевича Паустовского (1892-1968), Сергея Дмитриевича Голицына (1696-1738), кнеза, тајног саветника, камергера, дипломате, губернатора Казанске губерније; Павла Григорјвича Демидова (1738-1821), научника природњака, сталног државног саветника, мецената, оснивача Јарославског училишта виших наука; Андреја Николајевича Бекетова (1825-1902), професора ботанике, педагога, популаризатора и организатора науке, друштвеног делатника, дописног члана и почасног члана Петербургске Академије наука. Тога дана 1907. године у Санкт-Петербургу је дошло до свечаног сусрета иконе Васкрсења Христовог са честицом Гроба Господње, дара Васељенског Патријарха Руском Цару ради јачања у борби са побуњеницима. Икона је била достављена од стране депутације Савеза Руског Народа (СРН) на челу са игуманом Арсенијем. Ради духовне победе над револуцијом игуман Арсеније је предложио организовање Крсног хода против револуције. У јануару 1907. године (била је то недеља) после Божанствене Литургије из Александро-Невске Лавре Санкт-Петербурга на поклоништво у Свету Земљу упутила се велика група руских монархиста-черносотинаца на челу са игуманом Арсенијем. По доласку у Свету Земљу они су се упутили пешке у Јерусалим, да би се срдачно помолили на Голготи и код Гроба Господњег о спасењу Русије коју су растрзале међусобне расправе.

1992. - Савезна скупштина за првог премијера Савезне Републике Југославије изабрала америчког бизнисмена српског порекла Милана Панића.

На данашњи дан 1997. године политички суд који са истинским правом нема додирних тачака, Хашки трибунал, осудио је још једног Србина, Душана Тадића, на 20 година затвора.

На данашњи дан 2007. године, Русија је суспендовала учешће у Споразуму о Конвенционалним снагама Европе /ЦФЕ/, који ограничава број тешког наоружања распоређеног између Атлантског океана и Урала.

На данашњи дан 2009. године, Колегијум Европске комисије усвојио одлуку да се Савету Европске уније у даљу процедуру упути званични приједлог о либерализацији шенгенског визног режима за грађане Србије, Македоније и Црне Горе.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com