Срби су познати као слободарски народ који се никада није (попут, на пример Бугара) мирио са ропством, него је мало, мало - устајао на устанак, како против Турака, тако и против паписта у Аустро-Угарској монархији. На данашњи дан 1807. године, у селу Вогањ код Руме почела је Тицанова буна, тако названа по њеном вођи Теодору Аврамовићу - Тицану.
Одушевљени победама Карађорђевих устаника против Турака, србски сељаци су се и у (тада Аустро-Угарском) Срему дигли на буну против тешких намета и јавили су србском војводи Луки Лазаревићу да се Срем дигао на устанак у жељи да се уједини са Србијом. Аустријска војска, много надмоћнија и много боље наоружана, за десет дана је угушила буну у којој је учествовало око 15.000 сељака из 45 села из околине Руме и Илока. Вођа устанка Тицан ухапшен је и стрељан крајем 1807. године.
Ми се дана сећамо и прве жене-официра у Русији, Надежде Андрејевне Дурове, која се упокојила на данашњи дан 1866. године. После десетогодишње војничке и ратничке каријере приликом које је била и рањавана, Надежда је захваљујући Пушкину који је објавио њене записе, постала позната и у књижевним круговима.
На данашњи дан 1915. године упокојила се србска сликарка Надежда Петровић. Надежда је била професор Академије ликовних уметности у Београду и заједно са Браниславом Нушићем је основала "Коло српских сестара". Цела њена породица је имала уметничких афинитета, две сестре су такође биле сликарке, а њихов брат је познати србски песник Растко Петровић. Веома колоритан и оригиналан ликовни израз карактерисао је ову србску уметницу. Иако је стекла високо образовање у Минхену и Паризу, ова србска хероина је јуначки делила тешку судбину свог народа и као болничарка је неговала рањене српске војнике у Првом светском рату у Ваљевској болници. Тада се и заразила тифусом од кога је умрла. Сачувано је око 200 њених слика, од којих неке спадају у врх србског сликарства.
На данашњи дан 1920. године, умро је први председник Народне скупштине Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца (изабран 1919. године) србски политичар и историчар Драгољуб-Дража Павловић. Дража је био професор Београдског универзитета, члан Српске краљевске академије. Најпознатија дела: "Личност у историји", "Историзам и рационализам", "Уједињење Њемачке", "Пожаревачки мир 1718", "Србија за време посљедњег аустријско-турског рата 1788-1791".
На данашњи дан 1922. године, нови Централни комитет је за Генералног секретара Комунистичке партије Русије поставио Јосифа Висарионовича Стаљина. Била је то судбоносна одлука, јер је западни кандидат и шпијун МИ-6, Лав Троцки, имао потпуно другачију замисао о судбини руског народа – била је то судбина слична оној коју су западни варвари доделили америчким индијанцима.
Ми се данас сећамо и руског скулптора И.Д.Шадра (Иванова) (1887-1941).
Данас се сећамо и генерал-пуковника авијације, хероја Совјетског Савеза, команданта Балтичке флоте С.А.Гуљајева (1918-2000).
Свети преподобни Серафим Вирицки (у миру Василиј Николајевич Муравјев) рођен је 31. марта 1866. године. На крштењу је добио име Василије у част преподобног Василија Новог, исповедника. Попут свог небеског заступника Серафима Саровског, вирицки старац је на себе преузео нови подвиг - он се молио у врту на камену пред иконом Саровского чудотворца. Прва сведочења о молитвама светог Серафима Вирицког на камену, појавила су се 1935. године, када су се прогонитељи обрушили на Цркву новим страшним ударима. Са почетком Другог светског рата старац је појачао свој подвиг – вршећи га свакодневно. И молитве великог угодника стизале су до Престола Божијег – Љубав се одазивала на љубав! После револуције 1917. године породица Муравјеви је иако веома имућна, поделила судбину са својом Отаџбином и народом и проживела у селу, Тјарљево, које се налазило између Царског Села и Павловска. Василиј је 1920. године, уз узајамну сагласност са женом, примио монаштво у Александро-Невској Лаври узевши име Серафим. Он је био изузетно богат трговац и испунио је те, за многе богаташе незамисливе речи Христове – „Ако хоћеш савршен да будеш, иди и продај све што имаш и подај сиромасима; и имаћеш благо на небу; па хајде за мном. Ко хоће да крене за мном, нека разда своје имање сиромашнима“. После тешких подвига у славу Божију, већ као старац-јеросхимонах, Серафим је постао духовник те лавре. Од 1930. године и до своје кончине 1949. године, он је живео у Вирици. Због љубави према Господу, вирицки подвижник је дарован великом духовном мудрошћу, од лечења немоћних душа, до истинске прозорљивости и пророштва. Предвидео је долазак на Патријаршијски трон двојици руских Патријарха – Алексеју I и Алексеју II. Старац јеросхимонах Серафим отишао је ка Господу 3. априла 1949. године, на дан празновања Лазаревог Васкрсења, који претходи празнику Уласка Господњег у Јерусалим. Град небесни - Горњи Јерусалим – раширио је своја врата пред новим житељем Небеса, заувек га примивши у своје Божанске палате. Серафим Вирицки је 2000. године убројан у лик светитеља Руске Православне Цркве. Мноштво поклоника путује у Вирицу да се поклони преподобном и добије од њега помоћ.
На данашњи дан 1975. године, руски велемајстор Анатолиј Карпов постао је 12. светски првак у шаху, пошто је тадашњи амерички велемајстор Боби Фишер демонстративно одбио услове Међународне шаховске организације за меч за титулу светског првака.
На данашњи дан 1992. године, србски Савет за националну безбедност упутио је апел народу да занемари непромишљени позив крњег Председништва БиХ на мобилизацију и све учини како би био избегнут грађански рат и страдање. И после свих провокација и антисрбске хистерије, убиства србских сватова, представници Срба су као одговорни људи покушали да спрече рат, али то није било у интересу Запада који је муслимане и Хрвате подстрекивао на сукобе.
На данашњи дан 1999. године, НАТО фашисти су авио-ударима срушили дунавски Мост слободе који је повезивао Нови Сад и Сремску Каменицу.
Исте године, истог дана 1999. војници СФОР-а су у Штрпцима код Рудог у Републици Српској онеспособили део пруге Београд - Бар и убили чувара пруге Видоја Томића.
На данашњи дан 2000. године на Палама је ухапшен бивши члан Председништва БиХ и некадашњи председник Народне скупштине БиХ и Скупштине Републике Српске Момчило Крајишник. Хашки политички суд уместо да суди НАТО фашистима, оптужио је Крајишника за геноцид и злочин против човечности, за прекршаје закона и обичаја рата и крупно кршење Женевске конвенције.
Суд у Велесу је на данашњи дан 2006. одине изрекао ослобађајућу пресуду архиепископу Охридске архиепископије Јовану, према оптужници која га је теретила да је проневерио 320.000 евра црквеног новца.