На данашњи дан РПЦ прославља сећање на пренос моштију светог Петра, митрополита Московског, све Русије чудотворца, које се одиграло 1479. године;
Преподобни Арсеније Комељски чији помен данас слави РПЦ рођен је у Москви у другој половини XV века и потиче из дворјанског рода Сахарусових. Још у дечачким годинама преподобни је желео да остави сујету овога света и посвети свој живот служењу Богу. Са пунолетством, преподобни Арсеније је дошао у Тројицко-Сергијевску обитељ, где је и примио монашки постриг. Благочестивим животом и подвизима постаје и игуман ове свете обитељи. Међутим, жеља за пустињским подвизима била је јача од игуманске почасти, па се преподобни удаљио у далеку пустињу и шумску дивљач, оснивајући молитвена места у руској забити. Последња црква коју је саградио и уточиште преподобног Арсенија, била је Комељска шума и црква посвећена Полагању ризе Пресвете Богородице у Влахерни коју је изградио са својим ученицима. Ту се после Светог Причешћа мирно упокојио на данашњи дан 1550. године а на гробници светитеља су се веома брзо почела догађати чудесна исцељења.
На данашњи дан 1688. године, Аустријанци после једномесечне опсаде преотели су Београд од Турака. Јањичари су претходно тотално опљачкали град и укрцали плен на 500 лађа којима су побегли Дунавом. После пљачке Турци су спалили делове Београда, којем је велику штету најело и аустријско бомбардовање.
На данашњи дан 1790. године, Јекатерина II је наредила свим руским поданицима да се одмах врате у Русију из револционарне Француске.
На данашњи дан 1817. године у Москву је стигао споменик Мињину и Пожарском; он је био одливен у Санкт-Петербургу и допремљен је воденим путем кроз Нижњи Новгород, кренувши на пут 21. маја
На данашњи дан 1914. године, на захтев савезника да после победе на Церу у Првом светском рату над агресорским аустроугарским трупама предузме офанзиву преко границе - српска војска је почела операције у Срему и источној Босни, познате као Битка на Дрини. Борбе су трајале до 11. новембра 1914, кад је начелник Штаба Врховне команде војвода Радомир Путник наредио повлачење. Битком на Дрини је умањена офанзивна моћ аустроугарске војске.
На данашњи дан 1923. године рођен је Петар Други Карађорђевић, краљ, син Александра Карађорђевића мучки убијеног у Марсеју 30-их година ХХ века.
(Београд, 6.9.1923 - Денвер, 3.11.1970)
На данашњи дан 1944. године авијација западних „савезника“ у Другом светском рату тешко је бомбардовала Лесковац, што немачку војну силу није ослабило - као ни у случају бомбардовања Београда, Подгорице, Смедерева, Никшића, Ћуприје, укупно 25 градова у Србији и Црној Гори пред крај рата - јер су углавном разарани цивилни циљеви. Током бомбардовања Лесковца погинуло је више од 1.600 србских цивила, а центар града је потпуно разрушен. Заиста је тешко закључити да ли су већи крвници Србима били западни нацисти или лажни савезници…
На данашњи дан 1944. године, у тренутку кад је Црвена армија избила на њене границе, Бугарска је у Другом светском рату објавила рат нацистичкој Немачкој. Као савезник Немачке Бугарска је у рату окупирала делове Грчке и Југославије. Бугари ко Бугари…
Данас се сећамо и познатог хирурга и друштвеног делатника Алексеја Ивановича Рудјавског (1876-1946).
На данашњи дан 1973. године рођен је Никола Грбић, одбојкаш, прослављени репрезентативац и данашњи селектор одбојкашке репрезентације Србије.
(Зрењанин, 6.9.1973)
На данашњи дан 1991. године Лењинграду враћено име Санкт Петербург. Слава Богу, даће Бог па више никада руска царска престоница неће носити име неког руског крвника…
На данашњи дан 2001. године, бивши председник РС Биљана Плавшић, после осам месеци боравка у притвору Хашког трибунала, допутовала у Београд специјалним авионом из Хага, након што је Влада Србије дала гаранције за њен боравак у том граду до почетка суђења.
На данашњи дан 2011. године упокојио се Георгиј Заварзин (р. 1933), совјетски и руски микробиолог, стални члан РАН.