250px Saint Clement of Ohrid icon 13th 14th centuryНа данашњи дан 916. године умро је словенски просветитељ Климент Охридски, ученик словенских просветитеља, солунских Грка Ћирила и Методија, један од најистакнутијих писаца старе словенске књижевности. После мисионарског рада у Панонији и Моравској и боравка у Бугарској у Охриду је подигао манастир који и сада постоји, а 886. године је основао школу кроз коју је прошло око 3.500 ученика.

 

  

 

 

На данашњи дан 1189. године, у Нишу су србски велики жупан Стефан Немања и немачки цар Фридрих Први Барбароса, који је предводио војску крсташа на путу ка Блиском истоку, склопили споразум о сарадњи, што је први српско-немачки уговор. Састанку је био присутан и захумски владар, Немањин брат Мирослав а по свој прилици преводилац није био потребан јер је Барбароса био пореклом Лужички Србин и знао србски језик…

Данас се сећамо светог преподобног Стефана Махришћског. Преподобни Стефан, пријатељ и сабеседник преподобног Сергија Радоњешког, био је родом из Кијева и примио је монаштво у Печерској обитељи, где је провео неколико лета у подвизима послушања и молитве. Притисак римокатолика натерао га је да пређе у Москву, где је био примљен од великог кнеза Ивана Црвеног (1353-1359), оца Димитрија Донског, који му је дозволио да се насели у месташцету Махришће на 35 врста од Сергијевске пустиње. Проживео је дуг подвижнички живот, велики кнез Димитрије Донски га је веома поштовао и често му слао књиге и друге прилоге у пустињу. У дубокој старости је примио схиму и упокојио се на данашњи дан 1406. године. Обретење нетрулежних мошти светитеља десило се 1455. године приликом изградње новог храма у име Свете Тројице. На његовим светим моштима многи људи су се исцелили од различитих болести…

На данашњи дан 1841. године, у двобоју је погинуо руски писац Михаил Јурјевич Љермонтов, чије су чак и песме које је написао као дечак ушле у многе антологије. Обесхрабрен стањем у Русији, падао је у резигнацију и осећао немоћ интелигенције да реши тешка питања епохе. Веома талентован, али на жалост, без јаке вере какву су имали један Гогољ или Достојевски, Љермонтов је због слободоумних (што не значи и истинитих, праведних, исправних) стихова два пута протериван на Кавказ. Дела: роман "Јунак нашег доба", драма "Маскарада", поеме "Демон", "Мцири", "Пјесма о трговцу Калашникову", пјесме "Облаци", "Мисао", "Пророк", "Димискија", "Отаџбина", "Бородино".

На данашњи дан 1872. године, рођен је србски композитор и диригент Станислав Бинички, аутор "Марша на Дрину". Композицију и соло певање је студирао у Минхену, а по доласку у Београд основао је војни оркестар. Заједно са Стеваном Стојановићем - Мокрањцем и Костом Манојловићем основао је 1899. "Српску музичку школу", која сада носи име "Мокрањац". Био је директор Београдске опере. Дела: прва српска опера "На уранку", хорске песме (збирка "Сељанчице"), соло песме, музика за драмске комаде, војни маршеви.

На данашњи дан 1898. године донет је први закон о риболову у Краљевини Србији.

На данашњи дан 1905. године, рођен је србски сликар Петар Лубарда, члан Српске академије наука и уметности, један од наших најзначајнијих сликара 20. века. Сликарство је студирао у Београду и Паризу. Пре Другог светског рата је стварао постимпресионистичким и експресионистичким поступком слике густе материје и засићене атмосфере. После рата је постепено променио оријентацију и снажан сликарски темперамент га је упутио на композиције јарких боја у функцији драмских садржаја и националног епског карактера. Сликао је и пределе, мртву природу, портрете, а у последњем стваралачком периоду се опробао у апстрактном сликарству, задржавајући свој препознатљиви снажни колорит.

На данашњи дан 1941. године, србски устаници у Лици у Другом светском рату ослободили су место Срб, разорили пругу Книн-Дрвар, разбили у кланцу код Срба чету усташа и потом заузели Отрић и Доњи Лапац. Устанак против усташа и немачких окупатора је после Книнске крајине захватио Далмацију, Кордун, Банију, западну Славонију. Дан напада на Срб је у време постојања СФР Југославије прослављан као дан устанка народа Хрватске иако је то у суштини био устанак србског народа против клеронацистичке државе Хрватске и немачких окупатора.

На данашњи дан 1941. године, србски устаници у Другом светском рату заузели су Дрвар и Грахово у борби коју су повели против усташа и немачких окупатора. Напад на Дрвар је у време постојања СФР Југославије прослављан као дан устанка народа Босне и Херцеговине, иако се радило о устанку србског народа против клеронацистичке НДХ и немачких окупатора.

На данашњи дан 1967. године, умро је србски писац Вељко Петровић, члан Српске академије наука и уметности, који је претежно писао о Војводини, њеном амбијенту и људима. Права је завршио у Пешти. У Првом балканском рату био је ратни дописник, а у Првом светском рату добровољац, потом начелник у министарству просвете, председник Матице српске у Новом Саду и Српске књижевне задруге у Београду и управник београдског Народног музеја. Прве збирке стихова објавио је 1914. Непосредним и родољубивим стиховима жигосао је национално отуђивање, корупцију и издају, а у интимној лирици био је импресиониста. Био је и плодан прозни писац, а писао је и студије о књижевности и сликарству. Дела: збирке пјесама "Родољубиве песме", "На прагу", "Стихови", збирке приповиједака "Буња и други у Раванграду", "Варљиво пролеће", "Померене савести", "Препелица у руци", "Дах живота", "Молох".

На данашњи дан 1990. године, Белорусија прогласила независност од СССР-а.

На данашњи дан 1993. године у Женеви је почела десетодневна конференција на којој су, први пут после три месеца, директно преговарали представници трију зараћених страна у бившој Босни и Херцеговини - српске, муслиманске и хрватске. Осим међународних представника, на скупу су учествовали лидери Југославије и Хрватске, али конференција није успела да заустави грађански рат у бившој БиХ, јер то није желео лицемерни Запад на челу са САД и Немачком, као ни лицемерни представници Хрвата и муслимана...

На данашњи дан 1995. године, на седници Скупштине Републике Српске Крајине (РСК), одржаној у Топуском, Милан Бабић изабран за премијера Републике, а истог дана Главни штаб Српске војске Крајине прогласио општу мобилизацију у јужном дијелу РСК због појачане концентрације хрватске војске.

На данашњи дан ми се такође сећамо: царице, из дворјанског рода Грушецких, супруге царя Фјодора Алексејевича Јевфимије-Агафје Семјоновне Грушецки (1663-1681); генерал-лајтнанта, учесника Бородинске битке, наказног атамана Донске козачке војскае Николаја Васиљевича Иловајског Петог (1773-1838); коњичког генерала, хероја одбране Севастопоља Александра Петровича Хрушчова (1806-1875); писца, драматурга Виктора Александровича Ришкова (1863-1924) и математичара, физичара, филозофа Александра Даниловича Александрова (1912-1999).

На данашњи дан 2004. године, представнички дом Парламентарне скупштине БиХ усвојио извјештај Комисије за утврђивање истине о догађајима на Палама у ноћи између 31. марта и 1. априла, у коме се наводи да православни свештеник Јеремија Старовлах и његов син Александар нису повређени од последица експлозије (како је СФОР безочно лаагао), него да је СФОР употребио силу против невиних људи. Дакле, СФОР је претукао ни криве ни дужне србске свештенике, дакле, није само НАТО пакт неонацистичка организација, видимо да су то и снаге под патронатом УН којима управљају западни неонацисти…

На данашњи дан 2013. године, у Београду је умро Светозар Јовановић Заре, србски академски сликар.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com