Данас се сећамо кнеза Можајског и Верејског Андреја Дмитријевича (1382-1432), родоначелника Можајских кнежева.

 

  

 

На данашњи дан 1456. године, хришћанска војска под командом ердељског војводе Јаноша Хуњадија, у српским народним песмама познатог као Сибињанин Јанко, у одлучујућој бици - у којој су се посебно истакли србски одреди - потукла Турке који су опколили Београд. Преживјели од око 150.000 Турака под вођством султана Мехмеда Другог - Освајача сутрадан после битке, у којој је рањен и сам султан, одустали су од опсаде града који су, заједно са Србима бранили немачки, угарски и пољски крсташи.

Данас се сећамо и Платона Јаковљевича Гамалеје (1766-1817), морнара, капетана-командора, педагога, преводиоца, научника, почасног члана Петербургске академијее наука, члана Руске академије и Слободног економског друштва.

На данашњи дан 1739. године, Турска војска је у бици код Гроцке поразила Аустријанце и приморала их да напусте Србију и Београд. Тако су Београдским миром, србске територије северно од Западне Мораве које су Пожаревачким миром припале Аустрији, поново припале Отоманском царству. По питању српских националних интереса, народна изрека најбоље говоре о томе – боље је и турски полумесец, него папина тијара…

На данашњи дан упокојио се и Алексеј Алексејевич Перовски (књижевни псеудоним Антониј Погорелски) (1787-1836), писац, члан Руске академије.

На данашњи дан упокојио се Лав Алексејевич Брусилов (1857-1909), вице-адмирал, један од иницијатора стварања и првог начелника Морског генералштаба.

Данас се сећамо и подвига свештеника 289-ог Коротјаског пука 73 пешадијске дивизије, јеромонаха Јевтихија (Тулупова) извршеног 1915. године.

На данашњи дан 1917. године, Александар Фјодорович Керенски постао је руски премијер. Један од виђенијих масона, најамник који је после сусрета са Царем у Царском Селу, пре Октобарске рееволуције, после познанства морао да призна да то уопште није онакав човек каквим га је приказивала револуционарна штампа. После масонске Фебруарске револуције заузимао значајно место у руској власти. Положај изгубио збацивањем Привремене владе 7. новембра 1917. (25. октобра према јулијанском календару, тада важећем у Русији), првог дана Октобарске револуције. Из Петрограда је побегао аутомобилом америчког посланства и 1918. године је емигрирао у САД код својих газда.

Данас се сећамо и учесника Приамурског Земског сабора епископа Владивостокског и Приморског Михаила (Богданова), који се упокојио 1925. године.

На данашњи дан 1991. године, председништво СФРЈ наредило разоружање и демобилизацију свих паравојних јединица у Хрватској.

На данашњи дан 1992. године, у селу Магашићи, код Братунца, муслимански екстремисти убили осморо србских сељака док су купили сено на пољу.

На данашњи дан 1993. године, Народна скуштина Републике Српске на заседању у Мркоњић Граду прогласила је неважећим за српски народ у бившој БиХ све одлуке Земаљског антифашистичког већа народног ослобођења БиХ /ЗАВНОБиХ/ са заседања одржаног 25. новембра 1943. године у Мркоњић Граду.

Данас се сећамо и Владимира Дмитриевича Дудинцева (1918-1998), писца, лауреата Државне награде СССР.

На данашњи дан 2003. године Секретаријат Владе РС за односе са Хашким судом упутио је бањалучкој Канцеларији Трибунала кривични предмет против Нијаза Чаушевића, осумњиченог за ратне злочине против србских цивила у селу Сијековац, општина Босански Брод.

На данашњи дан 2009. године, Радио-телевизија Републике Српске приказала је снимке злочина које су починиле снаге Петог корпуса Армије БиХ у мјесту Изачић 9. јула 1994. године, на којима се види како Атиф Дудаковић наређује стрељање двојице заробљеника.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com