- На данашњи дан 1391. године умро је србски краљ Твртко Први Котроманић, који је у манастиру Милешева, на гробу Светог Саве, 1377. крунисан за краља Србије и Босне, чему је 1382. додао титулу краља Далмације, Хрватске и Приморја. У бици на Плочнику, у Херцеговини код Билеће, 1388. је потукао Турке, а његова војска под командом војводе Влатка Вуковића учествовала је 1389. у Косовској бици против Турака.
По мајчиној линији имао је Немањићке крви: унук је Јелисавете, кћерке српског краља Стефана Драгутина. Грб овог србског краља са љиљанима, преузела је као свој амблем муслиманска влада у Сарајеву, покушавајући да протури причу о некаквом „босанском идентитету“. Међутим, влада која је 1992. започела грађански рат против православних Срба у Босни и Херцеговини и која је исказала патолошку мржњу према православним хришћанима, свакако није била свесна да је љиљан у средњовјековној европској хералдици представљао симбол Пресвете Богородице.
- На данашњи дан 1801. године убијен је руски цар Павле I Романов. Није остао упамћен по великим достигнућима, покушао је да створи коалицију са Енглезима, «природним» крвницима православне Русије, да би ускоро ипак увидео да је «брак са крвницима» патолошка појава. Реформе у армији по угледу на Запад нису се свиделе многим официрима који су на крају и организовали заверу и убили га. На престо је дошао његов син Александар I.
- Руски дипломата Карл Роберт Васиљевич Неселроде, министар иностраних послова Русије од 1822. до 1856. године, упокојио се на данашњи дан 1862. године. Веома је заслужан за стварање Свете алијансе, основане послије Бечког конгреса 1815. Јачао је руски утицај на Балкану, а лицемерје европских сила које је само неку деценију раније Русија спасила од Наполеона, показано је на делу 1853. године када су се у Кримски рат против Русије, а на страни Отоманског царства, придружили Француска, Велика Британија и Сардинска краљевина /Пијемонт/. На место министра руског МИП-а поднео је оставку 1856. године после пораза у Кримском рату.
- Познати србски геолог Светолик Радовановић, оснивач Србског геолошког друштва (заједно са Јованом Жујовићем) рођен је на данашњи дан 1863. године. Као министар, уредио је србско рударско и шумарско законодавство, а као научник најзаслужнији је за свеобухватна геолошка истраживања простора источне Србије.
- Угледни државни делатник, генерал-ађутант и гроф Петар Андрејевич Шувалов упокојио се 1889. године на данашњи дан у Петрограду. Велики противник либералних реформи, истакао се као угледан монархистички делатник.
- Пошто је краљ Александар Обреновић прекинуо са слугерањском политиком према Бечу коју је водила напредњачка влада која је потписала срамни Бечки споразум и његов отац Милан (и пошто се почео све више окретати природном србском савезнику – православној Русији), наши суседи су одмах започели подривачку делатност против краља Александра Обреновића. Након дугог подривачког, антидржавног и деструктивног рада и пропаганде, на данашњи дан 1903. године безбожни социјалисти Димитрије Туцовић и Триша Кецлеровић су подбунили београдске студенте на демонстрације. У рушилачким демонстрацијама и сукобима са полицијом погинуло је шест, а рањено пет људи, а главни виновници Димитрије Туцовић и Триша Кецлеровић – „јуначки“ су побегли у одувек „србљоубиви“ Беч, то јест код својих финансијера.
- На данашњи дан 1907. године упокојио се велики руски православни мислилац и државни делатник Константин Петрович Победоносцев. Унук свештеника, овај узорни православац је и као професор права оставио неизбрисив печат у души многих руских студената. Неизбрисив печат у историји руске мисли оставио је и његов рад „О непроменљивости самодржавља“ из 1881. године, сјајан манифест којим је стављена тачка на политику уступака власти такозваном „јавном мњењу“. Као „обер-прокурор“ Светог Синода Победоносцев је провео 26. година учинивши много за организацију црквеног живота. Много је учино за сузбијање раскола и секти, залагао се за црквене школе уместо световних, које су омладину чиниле развратном. Његов „Московски зборник“ из 1896. године представља истинско ремек-дело и непревазиђен аргументовани пример критике целокупног западноевропског културног устројства. Разарајућој критици подвргнут је западни рационализам и вера у „добру природу човека“. Он је доказивао да је појам закона неодвојив од појма заповести, моралне истине закона чији је чувар власт. Оштар критичар материјализма и позитивизма , наравно, са православном утемељеношћу. Тешко је пронаћи лепшу и истинитију дефиницију демократије од оне коју је изнео овај велики Рус – „демократија је велика лаж нашег времена“.
- На данашњи дан 1953. године упокојио се велики србски вајар Ђорђе Јовановић, аутор биста Косовским јунацима у Крушевцу, Милошу Обреновићу у Пожаревцу, Јосифу Панчићу и војводи Живојину Мишићу у Београду, Бранку Радичевићу у Сремским Карловцима и многих других.
- На данашњи дан 1999. године, Председник Савезне Републике Југославије Слободан Милошевић одбио је захтев окупатора за окупацијом србског Космета. Наиме, Запад је захтевао да стране трупе под вођством НАТО пакта окупирају Косово и Метохију. После тога је специјални изасланик САД Ричард Холбрук отпутовао у седиште НАТО у Бриселу и ускоро је Генерални секретар НАТО пакта активирао наредбу о отпочињању ваздушних удара на СРЈ. Влада СРЈ је прогласила стање непосредне ратне опасности.
- Премијер Русије Јевгениј Примаков на данашњи дан 1999. године је у ваздуху наредио повратак у Москву авиона који је био изнад Атлантика на путу за САД, сазнавши за одлуку НАТО о бомбардовању СРЈ.
- На данашњи дан 2003. године срушена је минирањем, до темеља, кућа Душана Спасојевића у Шилеровој улици у Земуну. Очигледно је био у питању велики страх да јавност не открије везе либерално-демократских прозападних најамника на власти са криминалним кланом.