- На данашњи дан 321. године Свети Равноапостолни Император Рима, наш Нишлија, Константин Велики, издао је Указ о празновању Свете недеље, дана сећања на Васкрсење Христово, као нерадног дана у Римском царству. Код православних Срба и Руса то велико поштовање Свете недеље се одржало до данашњег дана.
- На данашњи дан 1746. године упокојила се Ана Леополдовна, регентица на руском престолу 1740-1741. године, мајка руског цара Ивана VI. Сахрањена у Александро-Невској лаври у Петрограду.
- На данашњи дан 1809. године рођен је Николај Васиљевич Гогољ – велики руски књижевник и православни мислилац, писац „Тарас Буљбе“, „Ревизора“, Мртвих душа“, „Шињела“… Последњи витез Православља средњевековног типа, христоцентричног идентитета - у пуном смислу те речи, својом књигом духовне прозе „Преписка с пријатељима“ изазвао је дотад невиђену у историјски светске књижевности, лавину напада од стране дехристијанизоване руске интелигенције.
Својим романом „Тарас Буљба“ послао је поруку да на свету не постоји злочин страшнији и срамотнији од издаје вере и Отаџбине, а својом духовном прозом, предосећајући невоље које стижу са бољшевичким идејама убаченим са Запада, Гогољ упозорава: “По мени је безумна и сама помисао да се у Русију уводе било какве новотарије које би мимоишле нашу Цркву, не затраживши од ње благослов. Није лепо чак ни у наше мисли привијати некакве европске идеје, док их Црква не закрсти светлошћу Христовом”. Ево дивне, и те како актуелне препоруке нашим данашњим, како политичким, тако и црквеним вођама. Православан у пуном смислу те речи, и по делима и по животу, Гогољ је трасирао пут великом Достојевском, који је први схватио Гогољеву поруку да су „мртве душе“ мртве, зато што живе без Бога, па је ту тему величанствено дорадио показавши да су „зли дуси“ зли зато што живе без Бога. Гогољево дело и данас указује на једини могући пут руског препорода, а то је - оцрковљење руског живота, окретање Руса ка „благу које нема цену“ - Руској Православној Црви. Гогољ је први видео пад религиозности у Русији и опасност од надолазећег секуларизма и први почео да звони на узбуну. Због свега тога, тешко је и у наше дане наћи актуелнијег, поучнијег и по душу кориснијег писца од Николаја Васиљевича Гогоља!
- Познати историчар и публициста, угледни монархистички делатник, члан „Руског Собрања“ Николај Михаилович Павлов, упокојио се на данашњи дан 1906. године.
- На данашњи дан 1855. године погинуо је од француског ђулета велики руски адмирал Владимир Иванович Истомин. Носилац највећих војних одликовања Руске Царевине, међу којима је најзначајније звање Хероја одбране Севастопоља и стицање ордена Светог Ђорђа трећег реда. Од Цара Николаја I добио је лично писмо-захвалницу.
- На данашњи дан 1933. године у Дахауу је отворен први нацистички концентрациони логор. У нацистичким концентрационим логорима убијено је преко 11 милиона људи, а Дахау је познат и по томе што су у њему била заточена једина два висока црквена великодостојника у Европи, два српска архијереја – Патријарх Гаврило Дожић и Свети владика Николај Велимировић.
- На данашњи дан 1995. године, по ко зна који пут муслиманске снаге под контролом Алије Изетбеговића су прекршиле потписани споразум о примирју и после четворо-месечног примирја, покренуле широку офанзиву на српске снаге на Мајевици и Влашићу. Упркос свему, лицемерни Запад је осуђивао само српску страну.
- На данашњи дан 1999. године, четири дана пре почетка злочиначког НАТО бомбардовања, са Космета се повукла „Верификациона мисија ОЕБСА“. Уместо верификовања истине, ова антисрпска мисија (1 380 „верификатора) је одиграла одвратну шпијунску улогу и постављањем локатора верификовала значајне српске мете за бомбардовање које је ускоро уследило. Није било значајнијег војног објекта на Космету који су обишли ови шпијуни, а да потом није било погођено од стране злочиначких НАТО авиона. Поука за браћу са Донбаса – да на време протерају шпијуне са руске земље.