На данашњи дан ми се сећамо кнеза Фјодора Михаиловича Мстиславског (?-1537), бојарина, војводу Муромског; оснивача рода утицјних руских кнезова Мстиславских.

 

  

 

На данашњи дан 1839. године, у Београду су одржани избори за прве градске општине. Указом о "Устројанију општина" све општине у Србији су подељене у три класе: првој је припадао Београд, другој окружне и друге вароши, а трећој сеоске општине. У Београду су бирана 32 члана градске општине - "најчеститија, најразумнија и најправдољубивија", који су дужност обављали бесплатно.

Павел Степанович Нахимов рођен је 1802. године у Смоленској губернији у породици официра. Завршио је Морски кадетски корпус (1818), служио је у Балтичсој флоти. Учествовао је у Наваринској бици 1827. године, командујући батареијом на броду "Азов". За време Руско-турског рата 1828-29. године командовао је корветом "Наварин" при блокади Дарданела. Од 1829. године командир је фрегате "Палада", од 1834. године комндује бродом "Силистрија" на Црноморској флоти, током 40-их година за време Кавказског рата учествовао је у искрцавању десантника и јачању Црноморске обалске линије. Године 1845 произведен је у контра-адмирала и назначен за командира бригаде брдова, од 1852. године постаје вице-адмирал очетне флотовске дивизије. Био је најближи сарадник адмирала М.П. Лазарева.

На данашњи дан 1878. године завршен је Берлински конгрес на коме је ревидиран Санстефански мировни уговор, закључен после руско-турског рата. Одлукама Берлинског конгреса Србији су прикључени нишки, пиротски, топлички и врањански округ, а Црној Гори градови Никшић, Подгорица, Колашин, Бар и Улцињ. Аустро-Угарској је дато право да припоји /анектира/ Босну и Херцеговину и да држи гарнизон у Рашкој области /Новопазарски санџак, према турској административној подели/, а Великој Британији да окупира Кипар. Кавказ је припао Русији, а Румунија је постала независна.

На данашњи дан 1930. године у главном граду Уругваја Монтевидеу почело је Прво светско фудбалско првенство на коме је у конкуренцији 13 екипа победила репрезентација земље домаћина. Југославија /састављена само од београдских играча, јер су клубови из Загреба, Сарајева и Суботице бојкотовали национални тим/ као најбоље пласирана репрензентација изван Јужне Америке освојила је треће место, иза Аргентине.

На данашњи дан ми се сећамо подвига бораца 12-те заставе Московског пограничног одреда, који је сутрадан по Петрводану 1993. године дао бој муџахединима у неравноправној борби. Око 200 муџахедина нападало је 48 руских бранилаца и током 11 часова руски браниоци су држали положај. У тој крвавој борби своје животе је оставило 37 руских бораца, а преко 70 муџахедина је остало на бојном пољу.

Данас се сећамо и Константина Ивановича Арабажина (1866-1929), позоришног и књижевног критичара, историчара књижевнсоти, и Владимира Григорјевича Захарова (1901-1956), композитора, хорског диригента, руководиоца хора Пятницког, народног уметника СССР.

На данашњи дан 1985. године, руски атлетичар Сергеј Бубка постигао је светски рекорд у скоку с мотком први пут у истрији прескочивши границу преко 6 метара.

На данашњи дан 1995. године на Цетињу је секта под називом „Црногорска православна црква“ на каноској територији СПЦ прогласила „аутокефалност“. На жалост, најамничке власти Црне Горе подржавају рад ове деструктивне секте.

На данашњи дан 2000. године, полиција УН је саопштила да су током првих 6 месеци на Космету шиптарски терористи организовали 1900 инцидената, да је убијено 19 особа и а је извршено низ напад, силовања, отмица и подметања пожара. И неонацисти из НАТО пакта награђују шиптарске неонацисте „државом“…

Тога дана сећамо се и Тимофеја Васиљевича Прохорова (1894-2004), руског отшелника у Минхену.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com