КонстантинНа данашњи дан 330. године, Србин Константин прогласио је Константинопољ новом престоницом Римског царства.

 

 

 

 

 

 

Свети Кирил епископ ТуровскиСвети Кирил, епископ Туровски, рођен је 30-их година XII века у граду Турову, у породици богатих родитеља. Од малих ногу усрдно је читао Свете Књиге и одлично их изучио, а учио је не само од Руса, него и од Грка. У зрелом узрасту одрекао се наследства и замонашио се у Туровском Борис-Глебском манастиру. Свети Кирил се много подвизавао у посту и молитви. Учио је иноке пуном послушању игуману, јер ако то инок не ради, не може се спасити. Био је епископ Туровски али се 1182. године повукао са епископске катедре и потпуно се посветио писању духовних књига. Од савременика назван „руским Златоустим“, свети Кирил се упокојио на данашњи дан 1183. године.

Михаил Борисович ШеинТога дана 1634. године био је погубљен војвода Михаил Борисович Шеин. за време рата са Реч Посполитом (1632-1634) Шеин је био упућен под Смоленск као командант руске армије. После смрти (1633. године) Патријарха Филарета, Шеин, је остављен на произвољност судбине, био је принуђен да се сложи са предајом топова и са остатком војске вратио се у Москву. Био је оптужен за издају и по пресуди Бојарске думе кажњен је на данашњи дан 1634. године. По мишљењу историчара С.М. Соловјева и В.О. Кључевског, Шеин није био издајник и осуђен је у резултату бојарске интриге.

Михаил Евграфович Салтиков ШчедринДанас се сећамо књижевника Михаила Евграфовича Салтикова-Шчедрина, који се упокојио на данашњи дан 1889 году. Рођен у старој дворјанској породици, детињство је провео на родном имању и крепосна средина је оставила велики траг на његово стваралаштво. Врстан публициста, сатиричар, уметник, Салтиков-Шчедрин се прославио својим делима «Господа Головљеви», «Пошехонска старина», «Историја једног града», «Бајке» и друге.

На данашњи дан 1852. – године, на Башчаршији у Сарајеву у пожару изгорело око 2.000 дућана, 1.600 у власништву Срба. Срби из Србије притекли су у помоћ "једноплеменој и једнорођеној браћи", а списак дародаваца се чува у Архиву Београда.

Јосип СлавенскиНа данашњи дан 1896. године, рођен је србски композитор Јосип Штолцер, познат као Јосип Славенски, професор Музичке академије у Београду. Он је тежио стварању националног израза, спојио је музички фолклор појединих балканских народа са модерном европском музичком техником. Дела: "Балканофинија" за оркестар, "Симфонија Оријента", за хор и оркестар, "Песме моје мајке" за глас и гудачки квартет, четири гудачка квартета, виолински концерт, хорови, соната за виолину и клавир.

Виктор СтарчићНа данашњи дан 1901. године, рођен је талентовани србски глумац Виктор Старчић, продуховљени уметник с дубоким понирањем у улоге које је тумачио. Остварио је више врсних улога у филмовима, а неке креације су ушле у антологију југословенског позоришта, попут Помета у "Дундо Мароју", Хљестакова у "Ревизору", Смрдића у "Родољупцима", Аурела у "Леди", Павлина у "Јегору Буличову", Глумца у представи "На дну", Лембаха у "Агонији", Дон Занеа у "Глорији".

Данас се сећамо једног од вођа монархистичког покрета у Русији председника Савета Руског Сабрања, кнеза Михаила Љвовича Шаховског, који се упокојио 1912 г.

Дража МихаиловићНа данашњи дан 1943. године, избегличка југословенска влада у Лондону у Другом светском рату, на инсистирање британске владе, затражила је од четничког команданта Драже Михаиловића да прекине сарадњу са окупаторима и успостави добре односе с партизанима. Какво лицемерје Британаца и какав идиотизам југословенске владе…

На данашњи дан 1992. године „цивилизована“ Европа је по ко зна који пут показала своје право лице. Насилни распад Југославије који је иницирао Запад, све више је подсећао на неонацизам, кажњавани су народи антихитлеровске коалиције, а пуна подршка давана је народима који су били најверније Хитлерове слуге. Тако су тог дана, на таласу жестоке антисрбске кампање Запада, министри иностраних послова Европске заједнице одлучили да повуку из Београда амбасадоре својих земаља и да затраже суспензију чланства СР Југославије у Организацији за европску безбедност и сарадњу.

Јован МилићевићНа данашњи дан 1992. године, преминуо је србски глумац Јован Милићевић. Он је живот посветио позоришту и умро је у њему током сусрета "Јоаким Вујић" у Крушевцу. Упамћен је по запаженим креацијама Томаса Мора, Ричарда Трећег, Прометеја, Хамлета, Миће у "Браћи Карамазовима", вереника у "Крвавим свадбама".

Неонацистичка авијација НАТО пакта је на данашњи дан 1999. године нападала током целог дана околину Приштине. У тим нападима погинули су четворогодишња Драгана Димић и брачни пар Бошко (60) и Јевросима (59) Јанковић, док су тешко рањени петогодишњи Бојан Димић, његов отац Синиша, и Окица Шешлија (71) пребачени у приштински клинички центар. Петоро људи је рањено у нападу НАТО авијације на село Јарчујак недалеко од Краљева. Једна особа је погинула, а пет је рањено у нападу на складишта "Југопетрола" и "Енергогаса" у Нишу. Једна жена је погинула у селу Орљане код Дољевца. Пет лица је лакше повређено у нападу на село Мрчајевци, удаљено неколико километара од Чачка. Поново је бомбардовано насеље Мурино у општини Плав, на северу Црне Горе. Мост на Лиму је срушен, али срећом, овај пут није било погинулих и рањених. На мети авијације неонациста из НАТО пакта је био и железнички надвожњак на аутопуту Београд-Ниш, два километра од Велике Плане. Детонације су биле тако јаке, да су на оближњим кућама у Великој Плани и суседном Великом Орашју попуцала сва стакла на прозорима. Железнички саобраћај је обустављен.

Кина је одбацила објашњење НАТО пакта поводом гранатирања њене амбасаде у Београду и искључила могућност да је та зграда "грешком" гађана. Кина је затражила да НАТО обустави агресију на СРЈ, пре него што Пекинг уопште размотри да ли да подржи план Групе 8 изјавио је у Пекингу специјални изасланик руског председника за Југославију Виктор Черномирдин. Основни принцип је престанак бомбардовања, и то је главна позиција, објаснио је Черномирдин становиште Пекинга након разговора са кинеским званичницима, и додао да политика употребе силе НАТО на СРЈ само отежава преговарачки процес.

Манојло МиловановићНа данашњи дан те исте 1999. године, Министар одбране Републике Српске генерал Манојло Миловановић изјавио је да авиони НАТО у нападе на СРЈ полећу и са аеродрома у БиХ и Хрватској.

Џејмс РубинПортпарол Стејт департмента Џејмс Рубин изјавио је у Вашингтону да су захтеви НАТО за решавање тзв. косовске кризе остали неизмењени и да ће се, ако не буду испуњени, бомбардовање СРЈ наставити. Он је одбацио као "недовољно" саопштење Врховне команде Војске Југославије о повлачењу неких снага са КиМ.

Током ноћи између 10. и 11. маја авијација неонацистичког НАТО пакта је бацила забрањене касетне бомбе на војнике ВЈ који су нападали позиције ОВК испод Раша Кошареса, убивши 8 војника и једног официра а ранивши преко 40. То је омогућило терористима да одбију снаге ВЈ са те позиције на почетну.

Евгениј Максимович КунгурцевТога дана 2000. године упокојио се генерал-мајор авијације, двоструки Херој Совјетског Савеза Евгениј Максимович Кунгурцев.

Илија ЈуришићНа данашњи дан 2007. године, на основу међународне потернице, у Београду је ухапшен Илија Јуришић, осумњичен да је учествовао у злочину над припадницима ЈНА у Тузли 1992. године.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com