220px Meletij SmotrickijНа данашњи дан 1633. године упокојио се Мелетије (Смотрицки) (1578-1633), научник-филолог, црквени и друштвени делатник Југо-Западне Русије. Аутор је «Граматике словенске правилне синтагме», коју је М.В. Ломоносов назвао «вратима учености». На жалост, сатана му је помутио мозак па је пред крај живота постао унијат, одрекнувши се Светог Православља

Данас се сећамо Ернста Јохана Бирона (1690-1772), курланског грофа, фаворита царице Ање Јовановне;

На данашњи дан 1847. године умро је Сима Милутиновић - Сарајлија, књижевник, васпитач Петра II Петровића Његоша (Сарајево, 03. 10. 1791 - Београд, 30. 12. 1847)

Данас се сећамо Лава Ивановича Ошанина (1912-1996), руског песника.

На данашњи дан 1864. године, рођен је србски сликар Марко Мурат, оснивач Уметничке занатске школе у Београду, који је почео као реалиста, али се касније приближио импресионистима. Снажно је утицао на стварање сликарске "Београдске школе". Сликао је портрете, историјске композиције, пределе. У Народном музеју у Београду су његова главна дела: "Дочек цара Душана у Дубровнику", "Прољеће", "Цвети", "Конавока", "Дум Анте", "Дубровник".

Григориј Јефимович Распутин рођен је 1869. године у сибирском селу Покровском, Тобољске губерније, у сељачкој породици. Много година он је обилазио православне манастире и света места, не напуштајући сељачки посао. Познанство са Царском породицом донело је корист младом царевићу Алексеју, кога је Григориј спасавао својим молитвама. Бољшевичко-масонска олош је ширила о њему свакојаке гадости ради блаћења Свете Царске Породице. Убијен је зверски на данашњи дан 1916. године, пошто је преваром намамљен у кућу Јусупова. Пао је као прва жртва безумља рускога које се са свом жестином пројавила током 1917. године. На жалост, са масонском олоши у завери и убиству Распућина учествовао је и један од вођа десничарског покрета у Русији, Пуришкевич. Једна од првих акција масонске владе која је дошла на власт после Фебруарске револуције, било је скрнављење гроба Григорија Распућина поред манастира у изградњи у Царском Селу код Петрограда. Тада су ископали ковчег са његовим телом и спалили га по наређењу масона Керенског, председника „Привремене владе“. Распућина је опевао епископ Исидор (Колоколов), који је касније такође мученички пострадао од бољшевичке олоши. Данас у Русији има много православних верника који се залажу за канонизацију Григорија Распућина, а монаси Оптинске пустиње су му написали Акатист…

 

Спомен Крст у Царском Селу, где је био сахрањен Григориј Распућин, пре него што су сатанисти по наређењу Керенског оскрнавили његов гроб и спалили ковчег са његовим моштима…

 

Данас се сећамо и Кирила Афанасјевича Мерецкова (1897-1968), Маршала Совјетског Савеза;

Данас се сећамо и Константина Андрејевича Вершинина (1900-1973), Главног маршала авијације СССР-а;

Данас памтимо и Михаила Михаиловича Сомова (1908-1973), океанолога, поларног истраживача, Хероја СССР-а (1951);

Данас памтимо Јевгенија Константиновича Федорова (1910-1981), академика-геофизичара, научног сарадника прве научно-истраживачке станице «Северный полюс - 1» у Северном леденом океану, Хероја СССР-а;

Данас се сећамо Владимира Осиповича Богомолова (1926-2003), руског писца («Иван», «Зосја», «Тренутак истине“…)

На данашњи дан 2005. године умро је проф. др Владета Урошевић, физичар, оснивач Института за физику у Београду, члан Српског научног друштва (Стопање, 20. 06. 1925 - Београд, 30. 12. 2005)

 

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com