РПЦ данас празнује сећање на Митрополита Московског Петра. Будући Светитељ Петар, митрополит Московски, рођен је на Волини од благочестивих родитеља. Са 12 година млади Петар је ступио у манастир. Ревносно је испуњавао манастирска послушања, пажљиво изучавао Свето Писмо и обучио се иконописању. После многогодишњих подвига у манастиру. јеромонах Петар је, испросивши благослов игумана, оставио обитељ у потрази за усамљеним местом и молитвама у безмолвију. До дан данас се на реци Ратс уздиже Новодворски манастир, чији је први игуман био управо свети Петар Московски. Посебно је значајан за будућност руске државе пренос катедре из Владимира у Москву, који је остварио овај светитељ 1325. године, на молбу мудрог Московског кнеза Ивана Калите. Светитељ Петар је пророчки предвидео долазеће ослобођење Русије од ординског ропства и будуће уздизање Москве као центра све Русије…
Данас се сећамо Василија Николајевича Берха (1780/1781-1835), историчара флоте и географа. Почео је службу у Балтичкој флоти а завршио у Адмиралитетском ресору.
На данашњи дан 1857. године у Русији је образован Главни комитет по сељачким пословима.
Данас се сећамо Харитона Прокофјевича Лаптева, морског официра, истраживача Арктика.
На данашњи дан 1904. године рођен је србски писац и ликовни критичар јеврејског поријекла Ото Бихаљи Мерин, који је с братом Павлом 1928. основао издавачку кућу "Нолит" и уређивао књижевно-политички часопис "Нова литература".
На данашњи дан 1906. године угушена је тзв. Краснојарска република, када је бољшевичко-либерална олош још на почетку века покушала црно дело уништења Русије које им је прошло за руком током рата 1917. године....
Данас се сећамо угледног државног делатника, генерал-мајора Свите, шталмајстера Високог Двора, Петербургског градоначелника Владимира Федоровича фон-дер Лауница, који је пао као жртва терориста на пику смутње 1905-1906. године. На списку терористичких безумника, Лауниц као одважни и одлучни монархиста, се налазио на трећем месту списка за убиства сулудих лудака из бољшевичко-либералне средине – одмах иза Цара Николаја и Столипина, но убијен је први....
На данашњи дан 1942. године, у Норвешкој у Другом светском рату нацистичка Њемачка је основала 23 концентрациона логора кроз које је прошло и више од 4.500 Југословена, махом Срба. Најозлоглашенији су били Бејсфорт, Ботн, Ерландет, Фалстад, Корган, Осен, у које су људе највише упућивали из логора на Старом сајмишту у Београду. До априла 1943. депортовано их је 4.680, од којих је више од 3.000 убијено. Логораше су помагали норвешки антифашисти, остављајући храну и цигарете скривене крај пута којим су одлазили на присилни рад и организујући бекство у неутралну Шведску малобројнима који су успели да побегну из логора. Преживелих 1.300 интернираца основало је послије рата дружење с пријатељима из Норвешке.
На данашњи дан 1942. године, усташе су у Другом светском рату на планини Папук у западној Славонији попалиле и опљачкале српска села Горње Врховце, Кантаровце, Крушево, Шушњаре, Цицваре, Грђавицу, Бјелајце, а многе српске цивиле живе бацале у ватру.
На данашњи дан 1942. године, немачки командант за Србију у Другом светском рату објавио је наредбу којом је, под претњом смрћу, забрањено скривање Јевреја и чување јеврејских ствари, новца и вредносних папира. Многи Срби су, ипак, ризиковали живот и стотине Јевреја спасли сигурне смрти.
На данашњи дан 1993. године, председници Русије и САД Борис Јељцин и Џорџ Буш потписали су споразум о смањењу нуклеарног оружја за две трећине.
На данашњи дан 1994. године, пад руског путничког авиона "тупољев 154" у Сибиру није преживео нико од 124 путника и члана посаде.
На данашњи дан 2003. године умро је проф. др Михајло Елаковић, генерал - мајор, начелник Клинике за гастроентерологију ВМА, академик (Ускопље, 29. 09. 1925 - Београд, 03. 01. 2003)