- На данашњи дан 1815. године рођен је Димитрије Аврамовић, српски сликар романтизма. Поред сликарства, по налогу Државног савета Димитрије је на Хиландару преписивао Повеље српских владара и копирао поједине фреске, што је након повратка са Свете Горе објавио у књизи "Света Гора са стране вјере, художества и повјеснице" која до данас представља истинску ризницу за историјску науку.
- Бранко Радичевић, српски песник, лиричар патриотског набоја, рођен је на данашњи дан 1824. године. Умро је у Бечу 1853. године не дочекавши ни до тридесет лета, кости су му накнадно пребачене на фрушкогорско Стражилово које је опевао у песмама.
- Београд је 1883. године на данашњи дан добио прву телефонску централу, седам година након овог изума. Концесије за увођење телефона у Србију добио је годину дана раније Панта Михаиловић, пријатељ Николе Тесле.
- На данашњи дан 1901. године подлегао је ранама министар просвете Русије Николај Павлович Боголепов, на кога је извршен атентат дан раније. Велики борац против револуционарног и либералног утицаја у школи и на универзитету, стекао је много непријатеља у либералној олоши која на жалост није била малобројна у средини руске дехристијанизоване интелигенције.
- Познатог руског монархисту Николаја Георгијевича фон Бјутинга, губернатор града Твера, буквално је на смрт изгазила револуционарна олош на данашњи дан 1917. године. „Велика и бескрвна“ Фебруарска револуција како су је лажно назвали њени творци, показала је своје право лице. Радници Морозовске мануфактуре су заједно са војницима 196-ог Резервног пука провалили у резиденцију губернатора и извукли га иза радног стола на улицу, где су га просто до смрти изгазили у демонском наступу беса. Предосећајући смрт од руље која је похрлила, Николај се успео телефонски повезати са викарним епископом који се налазио у Тверу и успео се исповедити пред мученичку смрт.
- На данашњи дан 1917. године сећамо се тужног дана велике руске издаје. Руска пета колона револуционара-завереника, после нереда исценираних и организованих од стране белосветске масонерије и западних банкара у Петрограду и Москви, приморала је светог Цара-мученика Николаја II да абдицира са власти. Но, истовремено са тим, истог дана пројављена је и велика Божија милост према Русији. Сама Пресвета Богородица два пута се јавила у сну сељанки Јевдокији Андријановој и указала јој на место где треба да тражи Њену икону. Била је то црква у селу Коломенскоје. Када је то испричала старешини храма, после дуге тражње у црквеном подруму међу мноштвом којекаквог старог инвентара пронађена је стара црна икона. Када су је опрали и обрисали, сви у храму су угледали лик Мајке Божије као Царице Небесне која величанствено седи на Царском Престолу у црвеном царском огртачу – са царским жезлом и грбом у рукама. Јевдокија је препознала икону коју је видела у сну. Свештеник је одмах одслужио молебан и ускоро је вест прострујала целом Русијом. Била је то утеха свим верујућим, знак да је Пресвета Богородица измолила од Сина Свога милост и заступништво, знак да и поред страдања која су неминовна после безбожне револуције, Русија неће у потпуности пропасти. Као што је стајала покрај Крста Сина Свога за време његовог страдања, стајала је и поред руског Крста у ХХ веку не дозвољавајући пропаст Русије упркос страшним искушењима.
- На данашњи дан 1983. године умрла је енглеска књижевница Ребека Вест, која је послије боравка у Југославији 1937. и 1941. написала путописно-историјско дело "Црно јагње и сиви соко". Тешко је наћи неког англосаксонца који је са толико истинољубивости писао о православним Србима попут Ребеке.
- Српски књижевник Миодраг Булатовић упокојио се на данашњи дан 1991. године.
- На данашњи дан 2006. године, парламент Русије је позвао на покретање међународне истраге о смрти бившег председника Југославије и Србије Слободана Милошевића и на окончање рада Хашког суда.