Свети Инокентије- У манастирској Тихвинској цркви на данашњи дан 1764. године, за време радова на реновирању, откривене су нетрулежне мошти првог Епископа Иркутског Инокентија.

Свети Инокентије представио се у Господу 1731. године. Овај велики светитељ потиче из дворјанског рода, рођен 1680. године, замонашен 1710. године, завршио је Кијевску духовну академију и био је професор богословља у Кијеву, а 1719. године прелази у Александро-Невску лавру у Петрограду. Епископ Перејаславски постаје 1721. године, а 1727. године постављен је за Епископа Иркутског. Сачуване су многобројне проповеди, пастирске посланице и преписи овог неуморног прозорљивог мисионара Православља. Многа чудеса су се дешавала приликом молитвеног браћања светом Инокентију, не само у Иркутску, него у целом Сибиру, а за светитеља РПЦ проглашен је 1800. године.


Сергеј Никифорович Марин- На данашњи дан 1813. године упокојио се руски пуковник, песник-сатиричар блиставог ума, Сергеј Никифорович Марин. Служио је у чувеном Преображењском пуку и написао је чувени „Преображењски марш“. Тешко рањен у бици код Аустерлица, наставио је са писањем сатира, епиграма, пародија, учествовао је у издавању „Драмског весника“ заједно са чувеним Криловом и Ђержавином...


Кримски рат- На данашњи дан 1856. године, окончан је Кримски рат вођен од 1853. године између Русије и отоманског царства, коме су се као савезници прикључили и Француска и Велика Британија. Западно лажно хришћанство је Кримским ратом показало сву своју духовну беду, ставши на страну монструозног Турског царства које је тлачило огроман број европских хришћана. Мировни споразум потписан је у Паризу, прилично неповољан по Русију, али је Русија врло брзо ојачала и практично нивелисала све непогодности тог споразума.


Сергеј Владимирович Иљушин- На данашњи дан 1894. године рођен је руски конструктор авиона Сергеј Владимирович Иљушин, који је током три деценије конструисао више од 50 типова авиона. Посебно је познат по оклопном јуришном авиону "Ил-2" за потребе совјетског ратног ваздухопловства у Другом светском рату. На основу његових конструкција произведено је и неколико типова путничких авиона после рата /"Ил-12", "Ил-18", "Ил-62", "Ил-86"/.


- На данашњи дан 1944. године, британски и амерички бомбардери по други пут у Другом светском рату су засули Ниш тепихом бомби. Тада су лажни савезници убили више од 50 цивила, док је приликом првог бомбардовања града Ниша од стране лажних савезника, у октобру 1943. године, погинуло више од 250 људи.


- На данашњи дан 1945. године Совјетска армија у Другом светском рату је ослободила пољску балтичку луку Данциг (Гдањск).


Јелисавета Фјодоровна- На данашњи дан 1959. године упокојио се игуман Серафим (Кузњецов), који је замонашен у Свето-Николајевском храму села Ракитноје у Белгородској области. Отац Серафим је био активни учесник патриотског монархистичко покрета, учесник неколико монархистичких конгреса. Први светски рат провео је на фронту, а у пролеће 1917. године, после масонске Фебруарске револуције, Велика кнегиња Јелисавета Фјодоровна обратила му се са молбом: „Ако ме убију, молим Вас, сахраните ме по хришћанском обреду“. Била је то пророчка молба Велике кнегиње, јер је управо Серафиму наложио белогардејски генерал Дитерихс да опоје ковчеге Алапајевских мученика приликом преноса њихових моштију од стране Белогардејаца из Алапајева у Пекинг (Бољшевички изроди су у ноћи између 18 и 19. јула 1918. године, после ритуалног убиства Свете Царске Породице, побили и чланове породице Романов и њима блиске људе и бацили их у рударску јаму недалеко од града Алапајева. Тада је зверски убијен и бачен у Алапајевску јаму и Иван Константинович Романов, супруг Јелене Карађорђевић, кћерке Краља Петра и сестре Краља Александра Карађорђевића. Генерално тужилаштво Русије је 8. јуна 1999. године рехабилитовало све Алапајевске мученике, а од стране Руске Заграничне Цркве канонизовани су сви Алапајевски мученици). За време боравка у Пекингу отац Серафим је о овим злочинима издао књиге „Православни Цар-мученик“ и „Мученици хришћанског дуга“. Отац Серфаим је био и у пратњи Светих Часних Моштију Преподобномученице Јелисавете и њене келијнице монахиње Варваре и на путу из Пекинга у Јерусалим, где је игуман провео остатак својих дана. Упокојио се у грчком манастиру у Јерусалиму где је и погребен. Интересантно је да се у том храму у селу Ракитноје Белгородске губерније где се замонашио Серафим Кузњецов, подвизавао и локално поштовани светитељ, велики руски старац Серафим Тјапочкин и да се у његову част сваке године одржавају чувена „Серафимска чтенија“ која окупљају руску духовну промонархистички настројену елиту. Уредник овог портала имао је част да 2016. године учествује на „Серафимским чтенијима“.


Фабрика Слобода- НАТО фашисти су на данашњи дан 1999. године по трећи пут бомбардовали фабрику "Слобода" у Чачку. Том приликом су готово у потпуности уништени погони за производњу усисивача, електричних шпорета и остале беле технике, а штета послије ваздушних удара процењена је на најмање 300 милиона долара.


Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com