Преподобни Антоније Кијевско-Печерски рођен је 983. године недалеко от Чернигова, у месташцету Љубече. На Светој Гори Атонској је постриг. Млади монах се подвизавао на путу добродетељи, посебно се истичући у покорности и послушању, тако да су се сви монаси радовали, гледајући на његов свети живот. Игуман је осетио да се ради о будућем великом подвижнику па га је вратио у Отаџбни да шири монаштво у Русији. Заједно са Иларином, каснијим Митрополитом Кијевским, обилазио је места за манстир на облама Дњепра. Овај оснивач (заједно са Теодосијем Печерским) велике руске светиње, Кијевско-Печерске лавре и даљњих пешчера њених, имао је мноштво благочестивих ученика који су просијали св етошћу у земљи руској. Од Бога је стекао дар прозорљивости у чудотворства а уочи смрти јавила му се Сама Пресвета Богородица. Упокојио се маја месеца 1073. године, у деведестој години живота, а његове мошти су по вољи Божијој остале сакривене.

 

  

 

На данашњи дан 1759. године, Руси у Седмогодишњем рату, под командом генерала Петра Семјоновича Салтикова, до ногу су потукли пруску армију у бици код Каја на истоку Њемачке. У бици је погинуло најмање 6.000 Пруса.

Данас се сећамо генерал-мајора Михаила Андреевича Шкапског (1754-1815), командира епохе наполеоновских ратова.

Данас се сећамо и Михаила Михаиловича Достоевског (1820-1864), брата Ф.М. Достоевског, писца и издавача.

Такође, данас се сећамо Дмитрија Александровича Агрењева-Славјанског (право презиме Агрењев; 1836-1908), хорског диригента, певача, сакупљача фолклора.

На данашњи дан 1914. године, Аустро-Угарска је упутила ултиматум Србији, захтевајући одговор у року од 48 часова, окрививши је за атентат у којем је 28. јуна 1914. у Сарајеву убијен престолонаследник Франц Фердинанд. Услови ултиматума су били понижавајући и унапред се рачунало да их Србија као суверена држава неће прихватити. Уз подршку Немачке, Беч је одлучио да Србију војно казни, највише због јачања њеног ауторитета у јужнословенским деловима Аустро-Угарске. У ноти је затражено објављивање изјаве у којој се индиректно признаје кривица за атентат, уклањање свих официра противника Аустро-Угарске и дозвола српске владе да аустроугарска полиција води истрагу на територији Србије. Српска влада је формулисала одговор који је, чак и према суду немачке дипломатије, био ремек-дело. Имајући у виду крајњу исцрпљеност балканским ратовима, српска влада је прихватила све захтеве, сем да аустроугарски органи воде истрагу у Србији. Аустро-Угарска је то искористила да 28. јула 1914. Србији објави рат, чиме је започео Први светски рат.

На данашњи дан 1931. године, рођен је руски шаховски велемајстор Виктор Љвович Корчној, један од најбољих шахиста 20. века и двоструки изазивач светског првака.

На данашњи дан 1943. године, погинуо је србски писац Ђорђе Јовановић, књижевни критичар између два светска рата.

Тога дана 1922. године, у Владивостоку је отворен Приамурски Земски Сабор, који је обновио монархију у Русији. Кључну улогу у том знаменитом догађају одиграо је генерал-лајтнант Михаил Константинович Дитерихс (дан сећања 8 октобра). Указ о сазиву Сабора Приамурска Привремена влада опубликовала је 6. јуна, Сабор је имао задатак да преодоли расправе и несугласице у Приамурском крају - последњем огњишту Беле Русије, утврдивши нови орган Врховне власти. По правилима, у састав Сабора су улазили представници духовенства, армије и флоте, грађанских ресора, несоцијалистичких организација, грађана-домовласника, сеоског становништва, градских самоуправа, земства, трговачко-индустријског сталежа, локалног козачког становништва и придошлих козачкихвојних власти, православних парохија, старообредског духовенства, виших школских установа, руског становништва области КВЖД. У састав Сабора ушли су и сви министри Приамурское Привремене Владе.

Данас се сећамо великог руског уметника, монархисте Виктора Михаиловича Васнецова, који се упокојио на данашњи дан 1926. године.

На данашњи дан 1957. године, умро је србски инжењер Никола Мирков, идејни творац канала Дунав - Тиса - Дунав. Годинама је проучавао сложени проблем вода у Војводини и закључио да је једино рјешење изградња великог канала.

Данас се сећамо Владимира Јегоровича Шалимова (1908-1942), гардијског мајора, командира јуришног авијацијског пука, Хероја Совјетского Савеза; Александра Николајевича Заварицкого (1884-1952), научника у области геологије и петрографије, академика Академије наука СССР, оснивача петрохемије, лауреата Државне награде СССР; Григорија Ивановича Галазија (1922-2000), ботаничара и хидробиолога, истраживача Бајкала, првог директора Лимнологијског института СО АН СССР, академика РАН.

На данашњи дан 1997. године, Слободан Милошевић, дотадашњи председник Србије, је изабран за председника СРЈ.

На данашњи дан 2003. године, тужилаштво Хашког трибунала затражило казну од осам година затвора за Предрага Бановића.

На данашњи дан 2004. године отворен је обновљени Стари мост у Мостару.

На данашњи дан 2004. године, антисрбски Хашки трибунал одбио захтев шефа СРС Војислава Шешеља о привременом пуштању на слободу до почетка суђења.

На данашњи дан 2006. године, на јарбол испред зграде бивше скупштине државне заједнице Србије и Црне Горе у Београду подигнута државна застава Србије.

На данашњи дан 2007. године, Скупштина Србије усвојила закон којим је потврђен Споразум о успостављању специјалних и паралелних односа између Србије и Републике Српске.

Данас се сећамо конзервативног писца, публицисте и друштвеног делатника кнеза Владимира Петровича Мешћерског.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com