Б. М. Лыков ОболенскийДанас се сећамо угледног руског државног и војног делатника, кнеза Бориса Михаиловича Лыиова-Оболенског, који се упокојио 1646 .године.

 

  

 

Такође се сећамо и носиоца Георгиевског ордена, шефа Павловског гренадирског пука, генерал-мајора Николаја Николајевича Мазовског, који је јуначки погинуо 1807. године.

Тога дана 1826. године, упокојио се руски контра-адмирал енглеског порекла, учесник Руско-турског рата (1787–1792), херој Средоземно-морског похода (1798–1800) и Друге Архипелашке експедиције (1805–1807) Григориј Григорјевич Бели.

cukur cesmaНа данашњи дан 1862. године, турски војници код Чукур-чесме у Београду, из обести су убили србског дечака Саву, а затим и официра и тумача који су предводили српску патролу, што је иницирало појаву сукоба. Турци су потом са Калемегдана - покушавајући да силом очувају позиције у Србији - три дана бомбардовали Београд. Код Чукур-чесме је подигнут споменик погинулом дечаку, дело србског вајара Симеона Роксандића.

Александар Николајевич ОстровскиДанас се сећамо и познатог руског драматурга Александра Николајевича Островског, који се упокојо на данашњи дан 1886. године. Островски се прославио као аутор 47 комада, међу којима су најпознатији: «Профитбилно место», «Своји људи – су одбројани!», «Вукови и овце», «Невреме», «Шума», «Миражџика» и многе друге. Драматург је успео да створи грандиозно уметничко платно, које слика живот различитих сталежа Русије друге половине XIX века. Познати руски писац И.А. Гончаров је овако оценио заслуге Островског: «Ви сте сами дозидали здање у чије су основе уградили камен темељац Фонвизин, Грибоједов, Гогољ. Но, тек после Вас, ми Руси можемо с поносом рећи: «Ми имамо свој, руски, национани театар. Он би, по правди, требало да се зове «Театар Островског».

Петар Први КарађорђевићНа данашњи дан 1903. године, Скупштина Србије је вратила Карађорђевиће на престо, изабравши за краља принца Петра Карађорђевића који је живео у изгнанству у Женеви. Избор је уследио после официрског "мајског преврата" 11. јуна 1903. (према Јулијанском календару, тада важећем у Србији, 29. маја), у којем је убијен краљевски пар Александар Обреновић и Драга Машин. Петар Први Карађорђевић је потом крунисан у Саборној цркви у Београду и - према угледу на Немањиће - миропомазан у манастиру Жича. Његова владавина је обележена развојем парламентарне демократије у којој је политичко тежиште пренесено с двора на парламент, размахом тржишне економије који је убрзао привредни развој земље, културним напретком и слободом штампе.

На данашњи дан 1907. -године почела је Друга хашка мировна конференција, на којој су 44 државе, укључујући Србију и Црну Гору, усвојиле 13 конвенција и једну декларацију, којима су први пут знатније кодификована правила међународног обичајног, посебно ратног права. Но „цивилизовани“ европски народи су то убрзо „окачили мачку о реп“ и починили (и дан данас их врше) небројене ратне злочине, за које још нису одговарали…

Богдан ЖерајићНа данашњи дан 1910. године, србски студент права Богдан Жерајић убио се после неуспелог атентата у Сарајеву на поглавара окупиране Босне и Херцеговине, аустроугарског генерала Маријана Варешанина. Његова жртва била је пример за револуционарну националистичку омладину из покрета "Млада Босна", која је 28. јуна 1914. организовала атентат на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда.

Константин КонстантиновичДанас се сећамо истакнутог руског државног делатника, Председника Императорске Академије наука, песника и драматурга Великог Кнеза Константина Константиновича («К.Р.»), који се упокојио на данашњи дан 1915. године.

Добрица ЋосићНа данашњи дан 1992. године, србски писац Добрица Ћосић, изабран је за првог председника Савезне Републике Југославије. На положају шефа државе није остао цео мандат - Савезна скупштина му је 1. јуна 1993. године, на иницијативу Српске радикалне странке, изгласала неповерење, под оптужбом да је кршио Устав.

lav gumiljovДанас се сећамо историчара-етнолога, доктора историјских и географских наука, песника и преводиоца Лава Николајевича Гумиљева, који се упокојио 1992. године.

На данашњи дан 1993. године, на сарајевском аеродрому потписан је Споразум о прекиду непријатељстава између команданата Главног штаба Војске Републике Српске генерал-потпуковника Ратка Младића, команданта муслиманске војске пуковника Расима Делића и команданта Хрватског вијећа обране генерал - бригадира Миливоја Петковића.

На данашњи дан 1993. године, поморске снаге НАТО и Западно-европске уније у Јадранском мору отпочеле су примену поморског ембарга УН против СР Југославије.

На данашњи дан 1995. године, Савет безбедности УН изгласао Резолуцију о слању у бившу Босну и Херцеговину 12 500 припадника Снага за брзо реаговање.

На данашњи дан 1999. године, посљедњи југословенски војници, полицијске и паравојне снаге повукли су се из Призрена. Даће Бог, ускоро ће се вратити…

На данашњи дан 2000. године, председник СПО и данас велики лобиста неонацистичког НАТО пакта, Вук Драшковић, рањен је у својој кући у Будви, када су непознати нападачи пуцали са балкона.

На данашњи дан 2003. године, ватерполисти Србије и Црне Горе победом над Хрватском 9:8 постали су нови прваци Европе у ватерполу.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com