Екатеринa I АлексејевнaДанас се сећамо Императрице Екатерине I Алексејевне, која се упокојила на данашњи дан 1727. године. Од 1709. године Екатерина Алексејевна, друга жена Петра I и мајка Императрице Елизавете Петровне, пратила је Петра Великог у свим његовим походима. У Прутском походу 1711. године, када је руска војска била окружена, она је спасила Господара и армију, давши турском везиру своје драгоцености и наговоривши га на потписивање примирја. За време Персијског похода Руске армије 1722-1723. године, Екатерина је обријала своју главу и носила гренадирски шлем. Заједно са Господарем она је вршила смотру армије, пролазила по рововима уочи битке.

Пошто је 1721. године Петар Велики прогласио Русију Империјом, а сам узео титулу Императора, уместо обреда венчања на царство био је уведен обред крунисања, у којој су бурме биле замењене мантијом, а венац - круном. Прво крунисање у Русији одржано је 1721. године, када је крунисана Екатерина I. Петар је сам ставио на супругу круну. После кончине Петра Великог Екатерина је постала Императрица. За време њеног не дугог царствовања била је спроведена експедиција Беринга, отворена Академија наука, издато објашњење закона о наследству и некретнинама. Била је прва царска власница Царског Села, по њеном имену је Велики Царскосељски дворац касније назван Екатерининским дворцем.

Александар Васиљевич СуворовНа данашњи дан 1800. године умро је велики руски генералисимус, непобедиви војсковођа, Александар Васиљевич Суворов, један од најистакнутијих војсковођа у историји светског ратовања! Под његовом командом руске трупе су извојевале 57 победа, без иједног пораза!. У аустро-руско-турском рату од 1787. до 1791. године однео је више блиставих победа над Турцима, затим у ратовима Русије против Француске, када се прославио освајањем северне Италије. На повратку у Русију његова војска је прешла преко Алпа и врха Свети Готхард, што је запрепастило војне кругове у Европи. Много је учинио у уздизању и васпитању руских војника, а осим војне науке проучавао је математику, географију и историју. Крајем 1779. је наименован за врховног царског заповедника. У СССР-у је 1942. године уведен Орден "Суворов" за високе војничке врлине. Војсковођа који није изгубио ни једну битку, љубимац војника, човек самосалних независних погледа, Суворов је унео свој допринос у развој светске ратне вештине. Он је био творац ратне доктрине и нове стратегије и тактике рата. Своје погледе Суворов је развио у "Полковом учреждении" (1765), "Науке побеждать" (1795), записима и инструкцијама. Он је васпитавао читаву плејаду талентованих руских војних начелника: М. Кутузова, П. Багратиона, М. Платова, нашег М. Милорадовича и друге. На идејама Суворова били су васпитани и М. Драгомиров, М. Скобељев и други познати руски војни делатници. Само име Суворова заувек је постало симбол витештва и славе руског оружја. Сав свој живот Суворов је дао служењу Русији, говорећи: "Добро име је нешто што припада сваком честитом човеку; но ја сам своје добро име закључио у славу моје Отаџбине и сва моја дела била су усмерена га њеној добробити". Суворов је познат не само као блистави војсковођа и војни теоретичар, него и као благочестиви православни хришћанин. Његова свеска "Капраљских беседа" почиње речима: "Моли се Богу, код Њега је победа!" Сваку своју победу над непријатељем Суворов је приписивао Даваоцу свих добара, и истог часа журио у цркву, где је на клиросу певао заједно са певачима. Његове речи "Ми смо Руси, с нама је Бог!" ушле су у анале руског патриотизма. "Поносим се тиме што сам ја Рус!.. Потомство моје молим да узме мој пример... до последњег уздисаја бити веран Отаџбини", - говорио је генералисимус. Суворов је сахрањен у Александро-Невској лаври где се сахрањују сви носиоци ордена Александра Невског, покрај гроба Саве Владиславића, великог руског државног делатника србског порекла….

Николај II АлександровичНа данашњи дан 1868. године, на дан сећања на праведног многострадалног Јова, рођен је Цар-Мученик Николај II Александрович. Тако је Господ преднаговестио трагичну судбину спаситеља србског рода, Цара Николаја II и нови многострадални Јов и његова света породица су са невероватном кротошћу прошли Голготу коју су им приредили синови пакла. Данас Свети Царски Мученици као Сунце са Неба обасјавају православни руски и србски род…

Петар Пјер КрижанићНа данашњи дан 1890. године рођен је србски карикатуриста Петар - Пјер Крижанић, један од пионира србске карикатуре, писац и есејиста, један од оснивача легендарног "Ошишаног јежа". У Београд је дошао 1922. и запослио се у "Новом листу", а 1923. је прешао у "Политику".

Николај Модестович БогдановићДанас се сећамо и уфимског губернатора Николаја Модестовича Богдановича, злочиначки убијеног од стране револуционарне терористичке олоши на дан рођења Господара Николаја II Александровича – на данашњи дан 1903. године.

На дан рођења свог Господара 1919. године у Кијеву је мученички пострадала активна учесница монархистичког покрета Е.П. Разумихина.

Василий Михайлович ИстринДанас се ми такође сећамо В.М. Истрина (1865-1937), књижевног критичара, стручњака за старословенске споменике, академика.

Зайцев Василий АлександровичДанас се сећамо и В.А. Зајцева (1911-1961), пилота-јуришника, двоструког Хероја Совјетског Савеза.

На данашњи дан 1992. године, Председништво Српске Републике БиХ прогласило је Закон о Војсци Српске Републике БиХ, чиме је створен правни оквир за војску, која је после повлачења ЈНА остала да штити виталне интересе Срба у бившој БиХ.

На данашњи дан 1993. године, Народна скупштина Републике Српске, на 32. заседању на Палама, донела је Одлуку о проглашењу резултата референдума од 15. и 16. маја, на коме је србски народ са 96 одсто гласова одбацио Венс-Овенов план за БиХ.

П.В.Петрянов СоколовДанас се сећамо П.В.Петрјанова-Соколова (1907-1996), физичара, хемичара, академика, Хероја Социјалистичког рада.

CA Yu XXEAAFYXl e1427323436809Неонацисти из НАТО пакта су на данашњи дан 1999. године са 16 пројектила бомбардовали југоисточни део општине Бујановац. Гађана су насеља Белаћевац и Помазатин у општини Косово Поље. Бомбардовано је село Заградска Хоча надомак Призрена, које је настањено искључиво албанским живљем. Са пет пројектила бомбардована је сточна пијаца на периферији Призрена. Пијаца је у тренутку бомбардовања била празна, али су цивилни објекти у њеној непосредној близини претрпели велика разарања. Са три пројектила велике разорне моћи неонацистичка НАТО авијација погодила је већ раније бомбардовани погони "Биначке Мораве", "Младости" и "Космет превоза". Три жене су погинуле, а један мушкарац је тешко рањен у овом бомбардовању Гњилана. Неонацисти су бомбардовали и складиште "Југопетрола" код београдског излетишта Ада Циганлија.

Виктор ЧерномирдинИстог дана исте године, настрани председник Финске Марти Ахтисари изјавио је да су разговори представника Русије и САД о изградњи заједничког приступа у решавању тзв. косовске кризе завршени у позитивном тону и да специјални руски изасланик Виктор Черномирдин путује у Београд.

Гехард ШредерНемачки канцелар Гехард Шредер изјавио је на данашњи дан 1999. године да се слаже са двојним дипломатско-војним напорима да се реши тзв. косовска криза, али да се оштро противи слању копнених трупа на СРЈ за које се залагао британски шеф дипломатије Робин Кук.

Ибер ВедринТог истог дана шеф француске дипломатије Ибер Ведрин је саопштио новинарима да је тренутна политика НАТО да се настави са ваздушним нападима, комбинованим са дипломатијом.

Такође тог дана, представнички дом америчког Конгреса изгласао је хитна средства од 14,6 милијарди долара, углавном намењених за наставак агресије против Југославије. Предлог закона о хитним средствима подржало је 269 конгресмена, а против је гласало 158. Подржала га је већина у обе странке, и у Републиканској и Демократској. Шта ти је америчка демократија, сви сагласни са уништавањем једног малог народа од стране најмоћнијег војног блока на свету! Но, последња је Божија…

Генерални секретар неонацистичког НАТО пакта Хавијер Солана изјавио је тог дана да је Алијанса "отворена према идеји прекида ватре", али да југословенски председник Слободан Милошевић мора дати јасан знак да ће снаге безбедности у потпуности бити повучене са КиМ. На опаску да НАТО до сада, после два месеца напада, није успео да зада одлучујући ударац југословенској армији, Солана је рекао да је реч о "високо професионалној армији припремљеној за акције у мањим јединицама". Интересантно - и неонацисти знају да кажу нешто истинито…

nikolai velimirovicНа данашњи дан 2003. године, Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве прогласио је светим Епископа Охридског и Жичког Николаја (Велимировића). Тако је „србски Златоусти“ који је много пре тога у народу поштован као светитељ, званично канонизован од стране СПЦ.

Рима Федоровна КазаковаНа данашњи дан 2008. године скончала је и руска поетеса Рима Федоровна Казакова (1932-2008).

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com