РПЦ данас обележава сећање на преподобну Софију Суздаљску (1542);

На данашњи дан 1834. године, умро је Филип Вишњић, србски песник и гуслар, посебно значајан за епске песме о Првом србском устанку (Трнава, 25. 04. 1767 - Вишњићево, 29. 12. 1834)

Данас Се сећамо Алексеја Фјодоровича Љвова, аутора државне химне Руске Империје „Боже чувај Цара“. По напуштању до тада успешне војне каријере (носилац два ордена) Љвов све више времена проводи уз виолину, све више се посвећује музици. Као присталица класичног стила, изложио је у својој брошури основне свирања на виолини која до дан данас нису изгубила на педагошком значају. После упознавања са царем Николајем I, изненада је добио инспирацију за мелодију химне на текст "Боже, Царя храни" познатог песника Жуковског. Поред химне, написао је три опере, једну оперету и 30 различитих вокалних и инструменталних комада. Љвов се упокојио на данашњи дан 1870. године.

На данашњи дан 1920. године објављена је "Обзнана" Владе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца о забрани легалног деловања Комунистичке партије Југославије. Очигледно је то било недовољно, та олош је и на животном и на духовном плану нанела више зла србском православном роду, него вековно турско робство…

Данас се сећамо једног од руководилаца политичке истраге у Русији, жандармеријског потпуковника Георгија Порфирјевича Судејкина (1850-1883), кога су убили представници терористичке левичарске организације «Народна воља»;

На данашњи дан 1921. године, рођен је Добрица Ћосић, књижевник, политичар и државник, први председник СРЈ, академик. Колико је сваки таленат без Христа ништаван, показује изјава Добрице Ћосића у позном добу, скоро пред смрт, да би поново био у истом строју када би се поново родио. Значи, поново са Титовим крвницима србског рода… Далеко си ти Добрице, исувише далеко, од истинских србских великана писане речи… (Велика Дренова, 29. 12. 1921 - Београд, 18. 05. 2014)

На данашњи дан 1941. године, председник фашистичке Италије Бенито Мусолини је у Другом светском рату, у писму вођи нацистичке Њемачке Адолфу Хитлеру, нагласио да треба пре прољећа, према заједничком плану и уз ангажовање италијанских и немачких снага, да буду ликвидирана жаришта устанка у Србији, Босни и Херцеговини и Црној Гори (читај – у србским земљама).

На данашњи дан 1942. године у Бихаћу је, у Другом светском рату, основан Уједињени савез антифашистичке омладине Југославије. После ослобођења та организација је често мењала име - Народна омладина Југославије, Савез омладине Југославије, Савез Социјалистичке омладине Југославије. Распала се 1991. после отцепљења четири југословенске републике. Све што није засновано на Христовим вечним истинама – пре или касније се распада…

Данас се сећамо Владимира Андрејевича Фаворског (1886-1964), уметника, лауреата највећих државних награда, који је илустровао дела А.С. Пушкина, а такође и «Слово о полку Игоровом»;

Данас се сећамо Василија Сергејевича Молокова (1895-1982), пилота, једног од првих хероја СССР-а; Данас се сећамо Андреја Арсењевича Тарковског (1932-1986), чувеног руског филмског режисера. Ко не зна за његова ремек-дела, филмове „Рубљов“, „Иваново детињство“…;

Данас се сећамо Анатолија Ивановича Сорокина (1921-1988), официра-подводника, адмирала флоте, Хероја СССР-а, који је 1966. године руководио првим у историји совјетске флоте, трансокеанским прелазом атомских подморница Северне флоте ка обалама Камчатке око Јужне Америке и кроз залив Дрејка, због чега је и добио високо звање Хероја;

Данас се сећамо Василија Иљича Мыхлика (1922-1996), пилота-јуришника, двоструког хероја СССР-а.

На данашњи дан 1984. године умро је србски писац Гвидо Тартаља, кога су поједини књижевни критичари назвали "Змај савремене књижевности за децу". Објавио је више од 30 књига, а за многе његове песме компонована је музика за дјечије хорове. Дипломирао је на Правном факултету у Београду. Дела: збирке песама "Песма и град", "Лирика", "Зачарани круг", "Срмена у граду птица", "Песме", песме за децу "Оживела цртанка", "Шта месеци причају", "Од облака до маслачка", "Дедин шешир и ветар", "Гусарска дружина", "Први лет"

На данашњи дан 1992. године Скупштина Савезне Републике Југославије изгласала је неповерење првој влади СРЈ Милана Панића, која је запала у кризу месец дана пре тога, кад је из ње иступило троје министара из Србије. За вршиоца дужности премијера именован је потпредседник Владе Радоје Контић. Све у свему, било је грешака, али је тада Србија још увек била суверена земља која није дозвољавала масонској олоши да растура државу по налогу Запада, као што се то догађало после пада Милошевића…

 

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com