- На данашњи дан 1814. године Император Александар I Благословени је тријумфално ушао у Париз који су покориле руске снаге са савезницима после Наполеоновог нашествија на Русију.
Западни освајачи се нису опаметили, па је и у ХХ веку руска армија после нашествија западних армија, умарширала у још једну велику европску престоницу – у Берлин 1945. године. Надамо се да су западни наци-фашисти ипак нешто научили из историје?
- На данашњи дан 1852. године рођен је Николај Васиљевич Гогољ – велики руски књижевник и православни мислилац, један од највећих руских књижевника и мислилаца. Гогољ је био последњи витез Православља средњевековног типа, христоцентричног идентитета - у пуном смислу те речи. Својим романом „Тарас Буљба“ послао је поруку да на свету не постоји злочин страшнији и срамотнији од издаје вере и Отаџбине, а својом духовном прозом, предосећајући невоље које стижу са бољшевичким идејама убаченим са Запада, Гогољ упозорава: “По мени је безумна и сама помисао да се у Русију уводе било какве новотарије које би мимоишле нашу Цркву, не затраживши од ње благослов. Није лепо чак ни у наше мисли привијати некакве европске идеје, док их Црква не закрсти светлошћу Христовом”. Ево дивне, и те како актуелне препоруке нашим данашњим, како политичким, тако и црквеним вођама. Православан у пуном смислу те речи, и по делима и по животу, Гогољ је трасирао пут великом Достојевском, који је први схватио Гогољеву поруку да су „мртве душе“ мртве, зато што живе без Бога, па је ту тему величанствено дорадио показавши да су „зли дуси“ зли зато што живе без Бога. Гогољево дело и данас указује на једини могући пут руског препорода, а то је - оцрковљење руског живота, окретање Руса ка „благу које нема цену“ - Руској Православној Црви. Гогољ је први видео пад религиозности у Русији и опасност од надолазећег секуларизма и први почео да звони на узбуну. Због свега тога, тешко је и у наше дане наћи актуелнијег, поучнијег и по душу кориснијег писца од Николаја Васиљевича Гогоља!
- На данашњи дан 1873. године, рођен је руски композитор, диригент и пијаниста Сергеј Васиљевич Рахмањинов. У његовим делима се осећа прожетост европског духа са руском народном осећајношћу. Рахмањинов је компоновао опере, симфонијске композиције и уопште, имао је широк репертоарски спектар, али је његов оригинални таленат највише дошао до изражаја у клавирским композицијама и соло песмама. Из Русије је емигрирао 1918. и потом је живио у САД. Велики утицај на развој овог композитора пружио је Петар Иљич Чајковски, који је још у ученичким радовима Рахмањинова препознао самобитни таленат. Пре емигрирања, Рахмањинов је непрекидно држао концерте као пијаниста и диригент, како у Русији, тако и у иностранству. У периоду 1909-1912 године, активно је учествовао у делатности „Руског музичког друштва“.
- На данашњи дан 1876. године упокојио се велики руски мислилац, филозоф, припадник славјанофилског покрета Јуриј Фјодорович Самарин. После младалачког заноса са Хегелом, у зрелим годинама Самарин израста у једног од истинских идеолога словенофилског погледа на Православље као једино истинско хришћанство.
- На данашњи дан 1894. године упокојио се познати руски проналазач Павел Николајевич Јаблоков. Најпознатији изуми: сигнални термометар за регулисање температуре у железничким вагонима, први је у свету конструисао рефлекторе за осветљавање железничких пруга, изумео је електричну свећу, практично први модел дугине лампе, створио је систем осветљења назван „руска светлост“ који је демонстриран 1878. године у Паризу на светској изложби достигнућа. Унапредио је многе електричне машине, галванометре и акумулаторе.
- На данашњи дан 1918. године, бољшевички изроди убили су великог монархистичког делатника Павла Карловича фон Рененкампфа. Као коњички генерал истакао се у више операција и био носилац високих војних одликовања. Посебно је заслужан за гушење револуционарне смутње 1905-1907. године. Ухапшен је одмах после масонске Фебруарске револуције али му нису могли наћи никакву кривицу. Бољшевички изроди нису сматрали да је потребно доказивати кривицу да би се неко убио, па су га после његовог категоричког одбијања да са њима сарађује, после зверског мучења (изрезали су му очи) погубили у ноћи 31.март-1. април 1918. године.
- Руски физичар Лав Давидович Ландау упокојио се на данашњи дан 1968. године. Ландау је један од највећих физичара ХХ века, отац совјетске школе теоријске физике. Добитник је Нобелове награде за физику 1962. године. Више пута је проглашаван мртвим после преживљене саобраћајне несреће 1962. године. Ландау је творац „Термодинамичке теорије фазних прелаза у чврстом телу“, као и теорије течног хелијума близу апсолутне нуле, теорије комбиноване инверзије, теорије двају неутринских компонената. Ландау је први предвидео појаву другог звука, а значајан је његов допринос и у теорији суперпроводљивости, квантној теорији поља и физици елементарних честица и космичких зрака. Коаутор је капиталног научног дела "Курс теоријске физике" (заједно са руским физичарем Иљом Лифшицом, са којим је веома много сарађивао и заједнички радио). Поред тог дела, најзначајније књиге Ландауа су: "Електропроводљивост метала", "Теорија поља" (поново заједно са Лифшицом), "Квантна механика" (заједно са Лифшицом), "Статистичка физика" (заједно са Лифшицом).
- У Београду је на данашњи дан 1970. године из "Борбине" зграде започела емитовање радио-станица "Студио Б".
- На данашњи дан 1995. године, четири месеца након уласка руских трупа у Чеченију, објављено је да је и последњи град у Чеченији добио легалну власт, пошто је ослобођен од чеченских терориста.
- На данашњи дан 1999. године, НАТО фашисти су током варварског бомбардовања срушили Варадински мост преко Дунава у Новом Саду. Претходно рушење Варадинског моста такође је дело фашиста, који су тај мост срушили током Другог светског рата, па је после рата мост обновљен. НАТО на делу показује своју приврженост идеалима нацистичке Немачке.
- У манастиру Грачаница је на данашњи дан 2000. године донета одлука о уласку чланова Српског националног већа (СНВ) (у улози посматрача), у Привремено административно веће Косова и Метохије (ПАВК) и Прелазни савет Косова (ПСК).
- Западни најамници који су дошли на власт на крилима НАТО авиона после државног удара од 5. октобра, ухапсили су на данашњи дан 2001. године Слободана Милошевића, под плаштом наводне „злоупотребе положаја“ током своје владавине. Ти исти најамници су исте године учинили један од најсрамнијих аката у историји србске државности – на Видовдан су испоручили председника Србије Хашком трибуналу и тако пристали на патолошку игру у којој злочинац суди жртви, да западни фашисти који су нас бомбардовали суде представницима србског народа због одбране од бомбардовања.
- Следеће 2002. године, на данашњи дан, у Републици Српској је ухапшен официр Војске Републике Српске Момир Николић. НАТО суд који зову Хашки трибунал, оптужио га је за геноцид над муслиманима 1995. године.
- На данашњи дан 2004. године, припадници СФОР-а су током дивљачке акције на Палама, у згради Парохијског дома, брутално претукли свештеника Јеремију Старовлаха и његовог сина, вероучитеља Александра. Србски свештеник и његов син су са тешким повредама допремљени у Клинички центар у Тузлу. Очигледно, кад су Срби у питању, фашистичке методе толеришу се не само НАТО пакту, него и СФОРУ.
- На данашњи дан 2004. године, Никола Шпирић, председавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ, затражио је од Уставног суда БиХ да прогласи неуставним називе улица и тргова у Сарајеву, као и називе других насељених места и градова у ФБиХ, који вређају национална и верска осећања српског народа.
- Истог дана исте 2004. године, Приштински аеродром је после пет година враћен под цивилну контролу.