Александар НевскиНа данашњи дан 1242. године, две године после чувене Невске битке, Александар Невски је до ногу потукао папистичку војску и на Чудском језеру. У чувеној „Погибији на леду“ поразио је германске оклопне рицаре. Ово „Ледовое побоище“ како га зову браћа Руси, опаметило је за дуг период паписте, па се после ова два пораза дуго нису усуђивали да крену на Русију са великом војском.

 

 


Милојева и Срндакова бунаНа данашњи дан 1841. године, у нишком, лесковачком, пиротском и врањском крају избила је буна народа против Турака, позната као "Милојева и Срндакова буна". Буну су предводили Милоје Јовановић и Никола Срндак. Турци су у крви угушили буну, спаливши многа србска села, а Милоја Јовановића су погубили.

 

 

 


Корнелије СтанковићНа данашњи дан 1865. године, умро је србски композитор, пијаниста и хоровођа Корнелије Станковић. Сматра се оснивачем националног правца у србској музици, записивач и хармонизатор српског црквеног појања. У Сремским Карловцима је проучавао и бележио усменом традицијом сачувано српско црквено појање, а потом је био хоровођа Београдског певачког друштва. Допринео је да се за српску музику заинтересују страни композитори, посебно руски, укључујући Петра Иљича Чајковског ("Србско-руски марш") и Николаја Римског-Корсакова ("Фантазија на српске теме"). Најпознатија дела: "Православно црквено појање у српскога народа", шест свезака "Српских народних песама", које је хармонизовао за хор, за глас и клавир или само за клавир.

 


Јевгениј Александрович ЛансераНа данашњи дан 1886. године упокојио се познати руски скулптор Јевгениј Александрович Лансера.

 

 

 

 

 


На данашњи дан 1942. године, у Москви су представници СССР, Пољске, Чехословачке, Југославије и Бугарске у Другом светском рату одржали свесловенски конгрес, с којег је свим Словенима упућен позив да се боре против наци-фашистичког окупатора.


bombardovanje 1944На данашњи дан 1944. године, лажни савезници или тачније речено „савезници антисрбских снага на просторима Југославије“, Американци и Британци, по трећи пут за кратко време су без икакве потребе бомбардовали србски град Ниш. Град је насумице засут тепихом бомби (том приликом на Ниш су ови зликовци и велики Титови пријатељи, бацили 248 бомби тежине између 100 и 500 килограма) и том приликом је погинуло око 90 људи. Да посетимо да су амерички и британски злотвори приликом првог бомбардовања Ниша у октобру 1943. године убили више од 250 људи, а приликом другог бомбардовања убили су више од 50 људи. Ни у једном од ових бомбардовања практично није нанета никаква штета немачкој војној сили, што показује да је мета лажних савезника био србски народ.


духовник Марто Марининске обитељиАрхимандрит Сергиј Вороњешки, исповедник, упокојио се на данашњи дан 1948. године. Био је и Патријарх Тихон га је за време грађанског рата 1919. године замонашио и произвео у сан архимандрита. Бољшевички изроди ухапсили су га у марту 1923. године, пет месеци је мрцварен у затвору а онда послат у прогонство у Тобољск, из кога се у Москву вратио 1925. године. Ускоро је поново ухапшен, па поново пуштен, да би 1930. године уследило поновно хапшење оца Сергија и прогон на север. У Москву се вратио 1933. године, провео у њој један дан и удаљио се у село Владичњу у коме је и окончао свој исповеднички живот 1948. године.


Исидора СекулићНа данашњи дан 1958. године, умрла је србска књижевница Исидора Секулић, србски академик, писац високе културе, велике ерудиције и префињеног стила. Исидора заиста припада класицима србске књижевности, а радила је и као наставница и управница девојачке школе у Панчеву и професор гимназије у Београду. Публиковала је у многим књижевним часописима свога времена. Говорила је више језика и поред писања, била је и изврстан преводилац. Најпознатија дела: путопис "Писма из Норвешке", роман "Ђакон Богородичине цркве", приповетке "Хроника паланачког гробља", "Сапутници", "Госпа Нола", есеји "Аналитички тренуци и теме", "Записи о моме народу", "Мир и немир", "Његошу - књига дубоке оданости", "Говор и језик - културна смотра народа"...


центар града АлексинцаЛажни савезници Срба, овај пут под окриљем неофашистичког НАТО пакта, бомбардовали су на данашњи дан 1999. године строги центар града Алексинца и том приликом је убијено 17 мирних грађана. Да је србски народ мета неофашиста из НАТО пакта, као што је био мета и Титових савезника за време Другог светског рата, показује и чињеница да је најближи војни објекат био удаљен неколико километара.

 


Владан Батић Карлa дел ПонтеНа данашњи дан 2001. године, министар правде Србије Владан Батић затражио је од главног тужиоца Хашког трибунала Карле дел Понте да подигне оптужнице и против политичких лидера муслимана, Хрвата и такозване ОВК, пре свега против Хашима Тачија.

 

 


Слободан Милошевић је убијен у Хашком казаматуНа данашњи дан 2006. године, холандско јавно тужилаштво саопштило је безочну лаж – да је истрага о смрти бившег југословенског председника Слободана Милошевића у притвору у Шевенингену показала да је он умро природном смрћу. Као што је то правно доказао Александар Мезјајев, један од највећих светских стручњака за међународно кривично право, (ослањајући се и на налазе руских лекара), ради се о безочној лажи – Слободан Милошевић је убијен у Хашком казамату.

 


Виталиј Иванович СевастјановНа данашњи дан 2010. године упокојио се Виталиј Иванович Севастјанов, пилот-космонаут СССР-а, двоструки херој СССР-а.

 

 


 

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com