Иља Јефимович РјепинНа данашњи дан 1844. године рођен је руски сликар Иља Јефимович Рјепин, зачетник руског колоризма и добар портретиста. Радио је и жанр слике из сељачког живота, а посебно је значајан по композицијама /"Бурлаци на Волги", "Литија", "Иван Грозни и његов син Иван", "Запорошци", "Повратак из прогонства", "Царевна Софија"/. Иако несумњиво велики таленат, насео је на језуитску пропаганду о Ивану Горзном, па је на основу те пропаганде насликао слику ге наводно Иван Грозни убија сина. После тога је глумац који је позирао „полуделог“ цара сам полудео а Иљи се осушила рука којом је сликао. Не смеју се Божији помазаници блатити некажњено…

 

  

 

На данашњи дан 1772. године диграла се прва деоба Речи Посполите између Русије, Пруске и Аустрије.

На данашњи дан 1699. године у околини Таранрога одржани су први маневри и смотра-парада руске флоте.

На данашњи дан 1868. године рођен је Борис Александрович Турајев (умро 1920. године), руски историчар, стручњак за исток, један од водећих ауторитета у области Древног Истока.

На данашњи дан 1914. године, Црна Гора у Првом светском рату објавила рат Аустро-Угарској, прикључивши се тако нападнутој Србији.

На данашњи дан 1940. године, Летонија ушла у састав СССР под називом Летонска Совјетска Социјалистичка Република.

На данашњи дан 1943. године, у Москви, први пут у Другом светском рату, плотунима из 222 артиљеријска оруђа обележене победе над немачким трупама на Источном фронту. У снажној противофанзиви Црвене армије ослобођени су градови Орел и Белгород.

Данас се сећамо проповедника и црквеног писца, угледног монархистичког делатника из времена Грађанског рата протојереја Владимира Игнатјевича Востокова, који се упокојоо на данашњи дан 5. августа 1957. године. Од 1920. године био је духовних у Руској војсци генерала Врангела. Предложио је Врангелу орагнизацију свенародног Крсног хода, али под притиском „савезника“ (западњаци су на жалост увек били лажни савезници како Срба тако и Руса, па се ово савезници мора писати под знацима навода) Врангел то није одобрио. У резултату – већ 15. новембра Севастпољ је пао у руке црвених. Са остављањем Крима од стране белих са остацима Врангелове армије повукао се прво у Галипоље, потом у Србију. Служио је у Кикинди и Великом Бечкереку. Са приближавањем Црвене армије 1944. године повукао се преко Аустрије па у зону коју контролише војска САД, а 1951. године се доселио у САД. Задње године живота служио је у Сан Франциску где је и сахрањен на србском гробљу Сан Франциска.

На данашњи дан 1963. године у Москви су СССР, САД и Велика Британија потписали Споразум о забрани нуклеарних проба у атмосфери, васиони и под водом, што је, после ракетне кризе у вези са Кубом, био први знак попуштања напетости у међународним односима.

На данашњи дан 1995. године, војска Хрватске уз логистичку подршку неонацистичког НАТО пакта оокупирала Книн, главни град Републике Српске Крајине /РСК/. Војна офанзива је предузета уз прећутну сагласност и логистичку подршку САД и осталих западних земаља. Из РСК - територије формално под "заштитом" мировних снага УН - избегло је готово сво становништво, око 200.000 људи, а хрватске снаге су током агресије и после њеног завршетка починиле мноштво ратних злочина над српским цивилима, што је пропраћено крајње млаким реаговањем међународне заједнице.

На данашњи дан 2001. године РПЦ је канонизовала праведног војника Фјодора Ушакова и тај дан се он у РПЦ прославља.

На данашњи дан 2007. године умрла је др Ковиљка Дрндарски - Козић, микробиолог, професор Медицинског факултета у Београду (Добрица, 26. 03. 1929 - Београд, 05. 08. 2007)

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com