Александр Семёнович ХвостовДанас се сећамо државног делатника, писца и носиоца Георгијевског ордена, Александра Семеновича Хвостова, који се упокојио на данашњи дан 1820. године. У Руско-турском рату, од 1788. године, командујући у чину пуковника Троицким пешадијским пуком, Хвостов се истакао приликом легендарног Суворовљевог заузимања тврђаве Измаил 1790. године. Међу првима се попео на зидине тврђаве за шта је добио орден св. Георгија 4-ог степена. Године 1793 Хвостов је изабран за члана Руске академије, а 1811. године, приликом оснивања «Беседе љубитеља руске речи», изабран је за председника трећег одељења. Упокојио се у Санкт-Петербургу, сахрањен је на Смоленском православном гробљу.

 

  

 

На данашњи дан 1877. године, Руске снаге су прешле Дунав у рату против Отоманског царства, у којем су се на страни Русије бориле Србија и Црна Гора. Рат је окончан победом Русије, али су потом Србија и Црна Гора, на рачун фаворизоване Бугарске, оштећене Санстефанским миром 1878, који је донекле измењен исте године на Берлинском конгресу. Српски национални интереси ипак су поново повређени: Рашка област је дата на управу Отоманском царству, а Аустро-Угарској право да окупира Босну и Херцеговину, чиме је спречено уједињење српских земаља и излазак Србије на море.

imagesНа данашњи дан 1882. године, место Топола у Шумадији, које је у подножју Опленца основао вођа Првог српског устанка Ђорђе Петровић Карађорђе, проглашено је варошицом. Карађорђе је 1781. године ту подигао кућу с више помоћних зграда, коју је почетком устанка уништио београдски дахија Кучук Алија. На истом мјесту Карађорђе је 1805. подигао нову кућу с помоћним зградама и све оградио палисадом. Тако је Топола постала утврђено насеље уз које су почеле да ничу и друге куће.

KnyazPotemkin Tavricheskiy1905 Q81552На данашњи дан 1905. године, заведени руски морнари су на отвореном мору заузели оклопњачу "Потемкин" из састава црноморске флоте и потом под црвеном заставом упловили у луку Одесе. Захваљујући руским монархистима, најамничка пета колона руске историје није 1905. године успела да уради оно што је урађено 1917. године.

250px King Nikola of MontenegroНа данашњи дан 1908. године, окончана је "бомбашка афера" уперена против црногорског кнеза Николе Првог Петровића. Назив је добила по томе што је група студената набавила бомбе намерaвајући да се, како се тврдило, обрачуна с кнезом. Завјера је откривена и пред суд су изведена 52 противника аутократске кнежеве власти. Четворица су осуђена на смрт, а остали на три до 20 година затвора.

Тог дана 1911. године отишао је Господу руски историчар, археолог, фотограф, етнолог и свештеник Сергеј Арсењевич Непењин.

Тога дана 1934. године упокоји се хемичар, аутор технологије добијања синтетичког каучука из нафтне сировине, Борис Васиљевич Бизов.

На данашњи дан 1950. године, у Југославији је донесен закон којим је ступило на снагу такозвано „Самоуправљање“. Систем је у почетку имао добре резултате, али је касније испољио мноштво слабости.

На данашњи дан 1954. године, прва нуклеарна електрана у свету отворена је у Обнинску, у близини Москве

Данас се сећамо командира дивизиона торпедних катера, капетана 2-ог ранга, Хероја Совјетског Савеза Александра Александровича Сутирина, који се упокојио на данашњи дан 1955. године.

На данашњи дан 1978. године, са совјетског космодрома "Бајконур" лансиран је васионски брод "Сојуз 30", у којем су били пољски мајор Мирослав Хермашевски и совјетски пуковник Петер Климук. После осмодневног боравка у васиони, у току којег су се двојица космонаута састала на орбиталној станици "Саљут-6" са посадом "Сојуза 29" Владимиром Коваљоноком и Александром Иванчековом, "Сојуз 30" се вратио на Земљу.

На данашњи дан 1988. године, поглавар римокатоличке такозване цркве папа Јован Павле Други је, током посете Аустрији, имао изузетно срдачан сусрет са председником те земље и бившим генералним секретаром УН Куртом Валдхајмом, чија је злочиначка нацистичка прошлост у Другом свјетском рату у Југославији и Грчкој већ увелико била обелодањена. Ништа чудно кад знамо да је Ватикан одлично сарађивао са нацистима, да је после рата спашавао „пацовским каналима“ многе нацистичке ратне злочинце, да је Ватикан био суорганизатор србоцида у НДХ…

Тога дана 1982. године упокојио се војни руководилац, гардијски генерал-пуковник, Херој Совјетског Савеза Дмитриј Сергејевич Жеребин.

На данашњи дан 1991. године, територијална одбрана Словеније напала је војнике Југословенске народне армије, чиме је почео рат у северној југословенској републици и пале прве жртве насилне сецесије. Два дана раније Скупштина побуњене републике прогласила је независност Словеније, а сутрадан су њени делегати напустили Скупштину СФРЈ.

На данашњи дан 2000. године, Врховни савет одбране за начелника Генералштаба Војске Републике Српске /ВРС/ поставио генерала Новицу Симића. Сагласност за Симићево именовање потписао је дотадашњи начелник Генералштаба ВРС генерал Момир Талић.

На данашњи дан 2003. године, бивши председник Републике Српске Биљана Плавшић пребачена из Хага у Шведску, на одслужење затворске казне, на коју је осуђена пред Хашким трибуналом.

На данашњи дан 2004. године, у Србији је одржан други круг председничких избора, у којем је кандидат Демократске странке Борис Тадић победио кандидата Српске радикалне странке Томислава Николића. Први круг одржан је 13. јуна.

На данашњи дан 2007. године, пензионисани генерал и бивши командант Главног штаба такозване Армије БиХ Расим Делић, оптужен за ратне злочине над Србима, отпутовао је у Хаг.

На данашњи дан 2008. године, Комисија за симболе Републике Српске утврдила је да предлог за нову химну Српске буде композиција "Моја република" аутора Младена Матовића.

На данашњи дан 1785. године такође се упокојио Јакоб Штелин (1709-1785), историчар уметности и гравер, члан Петербургске Академије наук, васпитач Великог кнеза Петра Феодоровича (будућег Императора Петра III) и Алексеј Николајевич Барабошкин (1925-1995), електрохемичар, академик Академије наука СССР-а.

Данашњи дан у србској и руској историји

Други чланци...
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com